Rauur: vill först börja med att gratulera till v 13! Vi börjar med de goda nyheterna, liksom
Sen är jag också förvånad över att din arbetsgivare kan gå ut så tydligt med att ens fråga om du är gravid och antyda att du i så fall är mindre aktuell för mer jobb. Det är definitivt diskriminering och borde kunna anmälas till DO (diskrimineringsombudsmannen, dit alla jämlikhetsfrågor numera ska skickas). Å andra sidan är det jättesvårt för dig att bevisa att det ens har kommit upp, då jag antar att detta var ett muntligt samtal? Att du inte får fler timmar nu efter jul skyller de garanterat på något annat och därmed tror jag det blir väldigt svårt att få igenom något som skulle hjälpa dig. Tyvärr. Sanningen är ju också att du faktiskt kommer att vara därifrån allt närmare barnets födelse och därefter och vad som händer med någon som inte har något vikariat efter en lång tids mammaledighet, är med största sannolikhet inte en arbetsgivares ansvar.
Menar inte att låta negativ egentligen, bara att se det ur en realistisk synpunkt när det handlar om någon som inte har fast jobb.
På mitt jobb har de just lyst ut en tjänst som jag skulle ha sökt om jag inte var gravid. Det är en slags drömjobb för mig och jag är helt klart kompetent nog att vara en stark kandidat till att få den (om än inte den enda). Men jag inser att det inte ens är någon idé att ens försöka söka. Det är olagligt att inte ge en tjänst till en pga graviditet också, men liksom för dig, Rauur, tror jag i mitt fall att de helt enkelt hävdar att någon av de andra sökandena är bättre lämpad av andra orsaker. Rent krasst förstår jag också att arbetsgivaren inte skulle ge mig tjänsten nu 1 feb när de vet att jag ändå slutar om bara några månader och sen blir borta en längre tid.
Något betydligt roligare för mig är att vi nu fått UL-tiden bestämd! 19 feb kl 15. Vi längtar redan...
AMS: hur har du det? Det borde vara dags precis när som helst, eller hur?