Testat spikmatta?
Söker åsikter om spikmattor från de som inte är uttagna av de som säljer. Litar såklart inte på recensioner på affärens egen hemsida. Reportage i Aftonbladet idag verkar ju lovande dock.
Söker åsikter om spikmattor från de som inte är uttagna av de som säljer. Litar såklart inte på recensioner på affärens egen hemsida. Reportage i Aftonbladet idag verkar ju lovande dock.
från shaktimattans hemsida
Ingen som testat den ryska?
hot fuss skrev 2009-06-14 19:35:24 följande:
Många som masserar (olika sorters massage) har sagt åt mig att det finns punkter i nedre delen av ryggen (tex) som är utdrivande, så om man masserar dessa punkter så kan det gå så illa att man driver ut ett foster. Jag vet inte hur mycket som forskats inom området, men det kan nog vara klokt att försöka undvika just dom utdrivande punkterna under en graviditet.
På lappen som följde med min matta stod det att man inte skulle använda den innan fjärde graviditetsmånaden.
Hur ska det gå i sommar när vi far utomlands - jag är ju totalt beroende av min matta ;)
Jag har en Shakti och ska köpa en till för att kunna köra program med dubbla mattor men såg Qi-mattan idag som har 8000 piggar samt är något större. Undrar om det är nåt speciellt med antalet piggar på Shaktis.. att det kanske är exakt rätt antal :/ Att belastnigen kanske blir mindre med fler piggar.. eller är jag bara lite dum i huvudet när jag tänker så? :) Å andra sidan är dom ju utspridda på en större matta så.. det kanske är samma mellanrum mellan piggarna ändå när allt kommer omkring. Så.. en till Shakti eller eh Qi, det är frågan.
Jag beställde två XL-mattor den 29 maj från Yantramattan.se och väntar otåligt på att de ska komma. Någon annan som fått vänta lääänge på sina mattor?