• sara sofia

    Högfungerande autism

    Fler föräldrar till barn med högfungerande autism sökes!
    Jag vill veta ALLT!
    Min dotter fick sin diagnos för några veckor sedan, efter en utredning på ca ett halvår.
    Känns skönt att veta, och nu söker jag andra i liknande situation.
    Har massa funderingar!

  • Svar på tråden Högfungerande autism
  • HaJoMi

    Koviktare.

    Det fungerar inte med en bildplanering/schema för W? Dels ha en vardagsplanering men också göra en speciell inför besök där t ex fikan är inlagd, regelbundna toabesök och så vilor därimellan? Då vet han innan vad som ska hända och kan dra egna slutsatser och det blir inte samma kaos. (G kan ju upplevas märklig ibland när han kan gå ifrån för att helt plötsligt sätta sig vid datorn, men det är precis den pausen han behöver för att orka tillbaka till aktiviteten/besöket.)

    Kram!

  • lea67
    Lyktan skrev 2009-10-03 23:42:36 följande:
    Jag undrar en sak. Vi har fått en diagnos: autistiskt syndromHar ni då alltså fått diagnos: högfungerande autism?
    Eller har det kommit fram senare om det är högfungerande.
    Vi har också fått diagnosen "autistiskt syndrom" och sen hittade jag följande på nätet, vilket gör att jag tror att det är högfungerande autism: www.autismforum.se/gn/opencms/web/AF/Vad_ar_autism/diagnoskriterier/att_skilja_mellan_olika_diagnoser/aspergers_syndrom_autism_hos_normalbegavade_del_1/index.html

    Där står bl. a. "De flesta som får diagnosen autistiskt syndrom har också en utvecklingsstörning. Men omkring en tredjedel har en begåvning som ligger inom normalzonen. Ibland talar man då om autism hos högfungerande personer eller om högfungerande autism."
  • JoWiAn
    HaJoMi skrev 2009-10-04 07:16:39 följande:
    Koviktare. Det fungerar inte med en bildplanering/schema för W? Dels ha en vardagsplanering men också göra en speciell inför besök där t ex fikan är inlagd, regelbundna toabesök och så vilor därimellan? Då vet han innan vad som ska hända och kan dra egna slutsatser och det blir inte samma kaos. (G kan ju upplevas märklig ibland när han kan gå ifrån för att helt plötsligt sätta sig vid datorn, men det är precis den pausen han behöver för att orka tillbaka till aktiviteten/besöket.) Kram!
    Vi har veckoschema där han har bilder på vad som händer under dagen. Vi förberedde honom sen i måndags på vem som skulle komma. Men de var för mkt folk för honom o nytt folk. Han satte sig i vårt rum o tittade på tv en stund. Men så gick katten in vilket resulterade att han tappade fokus på filmen och skulle döda katten som han sa. Han har hört ordet döda nånstans sen vet han ju inte vad de innebär. Han tar ju efter allt till 100%.

    han måste oxå få vilopauser. Men är det för mkt folk så har han svårt att komma ner i varv ändå. Ändå var det bara 2 familjen en utan barn o en med 2 barn på 1,5 år o en på 5 månader.
  • JoWiAn

    Blev avbruten mitt i skrivandet. William kom hem från simningen. Nu sitter han i soffan och kollar på trolltiden. helt inne i filmen. Man ser att han slappnar av. Så mysigt att se han så lugn o harmonisk. Tänkte ringa svägerskan idag men tänkt om, blir nog bättre om de bara är jag o William idag. Pappa är på fotboll och hemma i eftermiddag igen.

  • Colapolarn
    Lyktan skrev 2009-10-03 23:42:36 följande:
    Jag undrar en sak. Vi har fått en diagnos: autistiskt syndromHar ni då alltså fått diagnos: högfungerande autism?
    Eller har det kommit fram senare om det är högfungerande.
    Vi fick diagnosen autism på sonen, men utredarna både skrev och sa att han var väl fungerande jämfört med andra med autism, att det är goda prognoser för honom och att han är på gränsen till asperger. Det är enbart försening i språket som gjorde att han fick autismdiagnos istället för asperger.
  • andromeda

    Det är lite förvirrande detta med diagnostisering. Vår son var sen språkligt, men har alltså en klar AS diagnos. De säger att han är väldigt typiskt AS. Jag och min man kände oss tveksamma i och med att han har mycket humor, tar ironi bra, tar inte saker bokstavligt utan uppfattar nyanser. Jag vet att Gillberg och co har gått ifrån det där med sen språkstart - att de menar att många med AS är sena i språket. Men det är väldigt flytande. Idag har jag läst boken Motzart och Valen, boken de gjorde en film av. Två AS personer förälskar sig - en fin, men komplicerad kärlekshistoria. Det jag reagerar över i många av de självbiografiska böcker som handlar om AS är att de lutar mer åt autistiskt syndrom (min åsikt). Jag har en känsla av att de barn som nu diagnostiseras med AS, i många fall är mer "light". Men vetenskapen har blivit duktigare på att diagnostisera och se svårigheterna.

    Det positiva med att läsa dessa böcker är känslan av hur mycket vi kan göra för att hjälpa våra barn. Vi måste bara lära oss hur. Och sen måste vi få med oss skolvärlden som lider av för lite pengar och dålig kreativitet vad det gäller att hitta lösningarn för våra speciella barn.

    Idag har vi haft en fin och bra dag och allt känns lite lättare. Jag ska vara sjukskriven med min son denna vecka och planerar att vara med honom i skolan några timmar varje dag för att försöka vända den negativa trenden. Tyvärr måste jag erkänna att jag avskyr att vara med honom i skolan... det är så tungt att se honom med alla hans tillkortakommanden. Saker jag slipper se hemma. Men jag måste vänja mig om jag ska kunna hjälpa honom.

    det blev långt.... igen,
    kram till er och god söndag!

  • Little Ms Chatterbox
    andromeda skrev 2009-10-04 16:01:07 följande:
    Det är lite förvirrande detta med diagnostisering. Vår son var sen språkligt, men har alltså en klar AS diagnos. De säger att han är väldigt typiskt AS. Jag och min man kände oss tveksamma i och med att han har mycket humor, tar ironi bra, tar inte saker bokstavligt utan uppfattar nyanser. Jag vet att Gillberg och co har gått ifrån det där med sen språkstart - att de menar att många med AS är sena i språket. Men det är väldigt flytande. Idag har jag läst boken Motzart och Valen, boken de gjorde en film av. Två AS personer förälskar sig - en fin, men komplicerad kärlekshistoria. Det jag reagerar över i många av de självbiografiska böcker som handlar om AS är att de lutar mer åt autistiskt syndrom (min åsikt). Jag har en känsla av att de barn som nu diagnostiseras med AS, i många fall är mer "light". Men vetenskapen har blivit duktigare på att diagnostisera och se svårigheterna. Det positiva med att läsa dessa böcker är känslan av hur mycket vi kan göra för att hjälpa våra barn. Vi måste bara lära oss hur. Och sen måste vi få med oss skolvärlden som lider av för lite pengar och dålig kreativitet vad det gäller att hitta lösningarn för våra speciella barn. Idag har vi haft en fin och bra dag och allt känns lite lättare. Jag ska vara sjukskriven med min son denna vecka och planerar att vara med honom i skolan några timmar varje dag för att försöka vända den negativa trenden. Tyvärr måste jag erkänna att jag avskyr att vara med honom i skolan... det är så tungt att se honom med alla hans tillkortakommanden. Saker jag slipper se hemma. Men jag måste vänja mig om jag ska kunna hjälpa honom. det blev långt.... igen, kram till er och god söndag!
    Jag har ofta tänkt på att man får boktips ibland som berör funktionshinder men att man tappar bort det bland alla trådar så jag startade en tråd om det. Du får gärna lägga ditt boktips där! www.familjeliv.se/Forum-3-60/m47772816.html
    Stora Omegatråden, för alla! www.familjeliv.se/Forum-5-95/m47678173.html
  • sara sofia

    Little Ms Chatterbox skrev 2009-10-04 19:10:15 följande:


    Jag har ofta tänkt på att man får boktips ibland som berör funktionshinder men att man tappar bort det bland alla trådar så jag startade en tråd om det. Du får gärna lägga ditt boktips där! www.familjeliv.se/Forum-3-60/m47772816.html
    Bra initiativ!
  • sara sofia

    Gud vad ni skrivit mycket i helgen! Så roligt att många hittat hit. skönt att inte känna sig så ensam!

    Ang diagnoser: På min dotters läkarintyg står det autismspektrum störning, men när läkaren pratade med oss sa hon: högfungerande autism. Min man har i veckan varit på utbilding om högfungerande autism och aspergers syndrom, och där sa föreläsaren att det är precis samma sak.... Så jag vet inte...

  • sara sofia

    Vet nån hur länge en tråd är "öppen" ? Jag har för mig att det är 3 månader...

Svar på tråden Högfungerande autism