Aga?
Agar ni era barn?
När jag växte upp fick jag ta emot örfilar när jag hade betett mig illa. Jag tycket att en liten "lavett" alt dask på rumpan kan vara ett bra sett att lära barnen veta hut?
Vad tycker ni?
Motivera era svar tack!
Agar ni era barn?
När jag växte upp fick jag ta emot örfilar när jag hade betett mig illa. Jag tycket att en liten "lavett" alt dask på rumpan kan vara ett bra sett att lära barnen veta hut?
Vad tycker ni?
Motivera era svar tack!
grön banan skrev 2009-09-04 12:47:51 följande:
Tror inte att barn blivit bråkigare pga att agan avskaffats, utan för att kraven på ungdomar är betydligt större idag än någonsin. Ungdomar har aldrig mått så dåligt som idag.
Jag anser att hela samhället blivit en gnutta förslappat egentligen.
Inte läst hela tråden men NEJ jag tycker INTE det är ok. Behöver det ens motiveras? Man gör inte så helt enkelt, det finns andra bättre vägar.
Skönt att se att det åtminstone finns några här i tråden som förstår att det ibland kan vara bra!
Ledilnaan: om dasken på en blöja är så lätt så den inte känns, hur kan den då vara en markering? Hur kan den då "lära" ditt barn något?
Eller är det egentligen så att du daskar till för att få ut din egen ilska och frustration och känna att du minsann markerar för ditt barn? Isåfall rekommenderar jag att du lappar till en kudde istället, då kan du slå betydligt hårdare.
När jag har markerat mot mitt barn så har jag rutit till så rutorna skallrar (när han försökte stoppa en gaffel i tv:ns antennuttag), annars grälat. När han var liten och bet oss så lade vi ner honom på golvet så fort han bet, det tog skruv.
Ni som är för aga:
Har ni glömt bort hur det var att vara barn?
Vad gör det med en liten människa om den största tryggheten i livet använder våld i sin uppfostran? Mindrevärdeskomplex? Rädsla, otrygghet? Känslan av att inte vara värd mer än den smärta man får utstå?
Har inte läst hela tråden men kan dela med mig av min filosofi:
Ska barn göra som du säger för att de respekterar dig eller för att de är rädda för dig?