• playmate86

    vi i linköping 1

    en tråd för oss i linköping där vi kan babla på..

    här är ALLA välkomna oavsett de bara läser eller om de vill skriva tråden med.

    hoppas alla ska trivas.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-09-06 12:30
    kan passa på att presentera mig som startat tråden..

    heter madeleine är 23 år och förlovad med min sambo rikard sedan dec 2007 och varit tillsamman sedan jun 2007.
    vi väntar vårat första barn som ska komma den 17e november och det blir en liten pojke som ska heta Vincent.

    för övrigt kan jag berätta att jag studerar till undersköterska på moa skolan och är klar i december har denna treminen på distans.

  • Svar på tråden vi i linköping 1
  • Lucille

    Jag vill Didrik, och det ska det fasiken bli. Bebis har kallat för det, redan innan vi visste vad det var för kön. Får andvända min kvinnliga list och övertala pappan att namnet är perfekt. hehe :D Hade förslag på Colin, Axel, Ian och Amadeo också, men nu är jag så kär i Didrik, så de har försvunnit. hehe


    ♥ Knyttet BF 3/2/2010! ♥ sisterrose.blogg.se
  • LittleMee
    AllieF skrev 2009-09-11 23:03:55 följande:
    Jag vill Didrik, och det ska det fasiken bli. Bebis har kallat för det, redan innan vi visste vad det var för kön. Får andvända min kvinnliga list och övertala pappan att namnet är perfekt. hehe :D Hade förslag på Colin, Axel, Ian och Amadeo också, men nu är jag så kär i Didrik, så de har försvunnit. hehe
    Det kommer så småningom. Vi bestämde oss för Max typ samma dag vi fick papper för namnregistreringen.
  • LittleMee

    Jaha, om drygt en timme ska vi hämta sambons systerson som ska övernatta. Hans systrar har i princip bott hos oss tidigare så det är hans tur att få egentid med oss.

  • Lucille

    Idag kom pappan med förslaget Wilmus, men jag vill inte ha ett namn som slutar på mus... och jag vill att pojken ska ha ett namn som han kan vara stolt över som vuxen. Jag tänker mer på en vuxen man, för det kommer han vara den största delen av sitt liv ändå...

    Hur tänkte ni när ni valde namn? Tänkte ni på hur en vuxen skulle passa i namnet? I ditt fall, LittleMee, så kan jag bekräfta att Max passar bra på en vuxen man. :)

    Ska snoka runt på namnsidor och se om jag kan känna för något annat. Men Didrik känns så....... min son, liksom.


    ♥ Knyttet BF 3/2/2010! ♥ sisterrose.blogg.se
  • LittleMee
    AllieF skrev 2009-09-12 14:23:03 följande:
    Idag kom pappan med förslaget Wilmus, men jag vill inte ha ett namn som slutar på mus... och jag vill att pojken ska ha ett namn som han kan vara stolt över som vuxen. Jag tänker mer på en vuxen man, för det kommer han vara den största delen av sitt liv ändå... Hur tänkte ni när ni valde namn? Tänkte ni på hur en vuxen skulle passa i namnet? I ditt fall, LittleMee, så kan jag bekräfta att Max passar bra på en vuxen man. :) Ska snoka runt på namnsidor och se om jag kan känna för något annat. Men Didrik känns så....... min son, liksom.
    Från början ville jag ha Folke för det var fulsött. Dessutom verkade hans familj må jätte dåligt av det namnet och t om ungarna började gnälla över det fula namnförslaget vilket gjordet det ännu roligare . Andreas ville ha hans namn som andranamn så det skulle bara låta konstigt. Äldre generations namn (Folke) + lite modernare namn (Andreas) + Uberkines efternamn.

    Hursomhelst så gillade Andreas Max och det låter kort och bra till efternamnet som också består av 3 bokstäver.

    Jag tycker att Max låter mest som ett barnnamn. Inte många i våran ålder som heter så.

    Börja kalla magen för Didrik så vänjer han sig nog till slut.
  • Lucille

    Folke passar bra i Linköping. :) Jo, du kanske assoscierar Max med din son, och då låter det "barnsligt"? Jaja, fint är det iaf. :)

    Har rotat igenom varje bokstav på en namnsida och nu ser listan ut såhär:

    Ari
    Aaron
    Ben
    Colin
    Didrik
    Ebbe
    Ian
    Joel
    Kasper
    Kaspar
    Levi
    Morgan
    Simeon

    Vad tycker ni?


    ♥ Knyttet BF 3/2/2010! ♥ sisterrose.blogg.se
  • Familjetrollet
    AllieF skrev 2009-09-12 15:59:58 följande:
    Folke passar bra i Linköping. :) Jo, du kanske assoscierar Max med din son, och då låter det "barnsligt"? Jaja, fint är det iaf. :) Har rotat igenom varje bokstav på en namnsida och nu ser listan ut såhär:AriAaronBenColinDidrikEbbeIanJoelKasperKasparLeviMorganSimeonVad tycker ni?
    jättefina namn
  • LittleMee

    Jag röster på Morgan och Kasper

  • MyPlace

    ser att ni pratar namn. De finns så mkt fina namn, men här har vi aldrig haft några större problem med det. Barnen har liksom passat i dom namn vi valt innan de kommit ut och dom passar bra ihop alla 4a med.

Svar på tråden vi i linköping 1