Anonym (så kan det gå) skrev 2009-10-17 23:22:23 följande:
Undrar hur många familjer och ensamstående som bara är ett jobb från ruinens brant. Hur många vågar egentligen inte leva pga rädsla att förlora sina jobb. Tycker att många av dem som tycker att alla ska kunna klara sig precis som innan om man förlorat sitt jobb är lite väl översittaraktiga.
Vilken klok, insiktsfull och ödmjuk uppfattning du ger uttryck för i ditt inlägg! Att inte döma utan se att saker kan hända "den bäste" utan att det för den skull ska fördömas.
Problemet är stort. Och att avfärda det med svartvita kommentarer bär inte framåt till problemets lösning. Människor, MÄNNISKOR, far illa idag. På ett sätt som landet vi lever i är vana vid. Att säga till någon som far illa att "du borde gjort bättre - annorlunda - tänkt dig för" o.s.v. är inte problemets lösning.
Jag bugar (eller niger eller vad det nu är man ska göra), lyfter på hatten åt "Anonym (så kan det gå)" och ger dig MVG i analytisk förmåga. Kloka ord som förtjänar uppmärksamhet.
Jag ska avsluta (igen) kvällen med en ytterligare berättelse.
"Ett exempel på en närståendes (brors) situation. Han är sjukpensonär, 57 år gammal, och har för endast några år sedan genomgått en årslång behandling för en livshotande sjukdom. Den lyckades, däremot gick hans ekonomi i spillror, banken utmätte hans bostadsrätt och sålde den på exekutiv auktion, naturligtvis med flera hundratusentals kronor i förlust. Nu har KFM en stående utmätning omfattande drygt 6.000 SEK i månaden på hans sjukpension, han själv är bostadslös och varken kan eller får teckna ett hyreskontrakt. Förstahandskontrakt är inte att tänka på i dagens Sverige då han har betalningsanmärkning, trots allmännytta (egennytta borde det heta) och faktumet att han aldrig någonsin haft en hyresskuld. Andrahandskontrakt går inte heller då ev. uthyrare ju snabbt ser att min brors betalningsförmåga efter kronofogdemyndighetens härjningar är minimal.
Han som arbetat hela sitt liv utan gnäll och gnöl sitter nu, 57 år gammal och fortfarande sjuklig, på bar backe utan en endaste möjlighet att få gehör hos den ansvarige myndigheten Kronofogden. Där slår man bara ifrån sig och hävdar att "man följer normen." Att denna norm skulle vara felaktig är det dock ingen som överhuvudtaget reflekterar över. Detta är inget annat än ett gigantiskt svineri. Man kan ju tycka att det knappast skall vara i Kronofogdens intresse att ställa vanliga människor på gatan, utan istället tillsammans försöka hitta en lösning, men icke.........Man blir så förbannad!"
De som tror att det här är en enstaka berättelse i Sverige har inte riktigt förstått problemet.
Igen, fantastiskt inlägg!
//Ulrika