Lullisgirl skrev 2010-02-09 12:24:21 följande:
Kan det vara att du äter för mycket mjölkprodukter så det triggar suget??Mjölkprodukter innehåller ju rätt mycket kh. Pina dig en dag med bara ägg, kött och fett så ska du se att det försvinner. Det är extra jobbigt när man är hemma med barn och är ensam och man vill bara ha socker!!!!!! Speciellt om man fått sova dåligt på natten blir jag galet sugen på choklad. Snabb fix som man är van med.
Ja svårt är det onekligen. Är man hungrig och man inte får många minuter på sig är det så lätt att äta ost eller blanda till sig lite cream cheese, grädde och fet yoghurt. Koka ägg tar för lång tid och kött har aldrig varit min melodi. Köpte hem kalkon (istället för skinka som jag inte äter) som jag tänkte att jag skulle äta bart men jag klarar inte av det, jag måste ha en macka för att kunna äta det och det funkar ju inte.
Godis har aldrig varit en last för mig utan det är mest stärkelserik mat som jag längtar efter. Om man bortser från att jag längtar efter en kaka till fikat. Funderar på att ge upp och försöka komma tillbaka när Olle har blivit lite större och man kan få mer tid för sig själv och för matlagning.
Får se hur det går, nu på morgon föll jag men det går ju alltid att ta sig upp igen. Fortsätter jag så ska jag nog ta och testa ditt tips iaf och se om det hjälper mig.