Aniski skrev 2010-07-01 20:52:09 följande:
Så jag ber er alla med reflux-barn som blivit deflux-behandlade, fortsätt hålla koll på alla små tecken på inflammation även efter att barnen blivit friskförklarade. I vårt fall kunde man inte lita på det till 100%.
Det känns väldigt hopplöst just nu. Den 29 juli skall Isak göra MUCG igen. Jag känner mig vidrig för jag har ju på ett sätt lovat honom att han aldrig mera skulle behöva genomgå den undersökningen. Jag lider med honom just nu. Mitt lilla hjärta!
Oj vad tråkigt!

Jag håller dock med dig att man skall alltid hålla koll på hur barnet mår. Man kan inte ta för givet att allt skall bli bra fast det är det ju vi alla siktar på. Tyvärr. Lider jag också med er!
kattislofberg skrev 2010-07-02 11:06:31 följande:
Liten rapport härifrån då. Tyvärr inte så munter, denna heller.
Igår var det alltså dags för Milos defluxinjektion. Tyvärr var det tydligen för trångt, så hon kunde bara spruta in lite deflux. Och om mucg om två månader visar att refluxen är kvar (jag har inte mycket hopp) så gör hon INTE en andra deflux, eftersom de inre förutsättningarna inte var bra. Istället blir det fortsatt profylax (lite tyngre) och riktig operation om de frekventa infektionerna fortsätter. Det hoppar jag verkligen vi slipper.
En besvikelse alltså. Men det är inte slut med detta. Milo mådde jättedåligt igår em, skrek hela bilresan hem (2,5 timme!) och kräktes, behöll ingenting. Inatt sov han gott och vi trodde ordningen var återställd. Men efter vällingen kräktes han igen och har nu även feber.
Väntar på att läkaren ska ringa, men vi får förstås åka in med honom. Kräkningar kan tydligen bero på att det är stopp någonstans i urinvägarna. Man undrar ju om defluxen kan gjort skada istället för nytta?
Är så ledsen.
Det skulle jag alldrig tro att defluxen skulle göra mer skada än nyta................. Så svårt!! Dem små kan ju inte säga så mycket men visst Milo verkligen mår inte bra så det har hänt nånting.
Jag och Julius har det bra trotts värme. Jag avstår dock att bada han i havet, är så himla rädd. Han vet ju inte vad han förlurar ju :) Var hos läkare i tisdags, tog Krea och urinprov. Antar att allt är bara bra då läkaren har inte hört av sig. Så brukar det gå till. Nu ör det annat problem. Julius skall börja på dagis i miten av augusti men så mycket snack om hans kateterisering osv. Ingen verkar fattar mig. Just nu pågår en stor diskusion mellan mig och rektorn. Hon verkar vill slippa ansvar - så dåligt! Ville placera Juliyus på annan dagis fast där är dock mindre personal och ingen heller har utbildning. Måste det vara så jävla svårt varenda gång? Är så trött. Kan inte slappna av, funderar vad blir det för beslut. Fick rektorns mobil, men vad gör det för nyta, hon svarar ju inte fast hon lovat att hon kommer att bli tillgänglig på den. Så är det....