ÄrtaMärta skrev 2010-09-15 12:51:33 följande:
Ni som har haft barn som fått flera UVI, har era barn endast ätit peniccilin i 10 dagar eller haft en längre behandling?
Min moster berättade att när båda hennes killar fick återkommande UVI när de va små så satter en 6 månaders behandling in med ngt som liknar antibiotika men som ändå är ngt annat, kommer tyvärr inte ihåg vad det heter.
Ngn som känner igen det här?
Milos antibiotikakurer har varit på 10 dagar. Däremellan har han ätit låg underhållsdos av antibiotika, men det hjälpte inte, han fick som sagt massor av infektioner ändå. Ofta fick han dubbla sorters antibiotika i ett par dagar, tills odlingen var klar och man kunde se vilken antibiotika som var bäst. Det första halvåret blev han inlagd vid varje infektion så att han kunde få antibiotikan intravenöst.
Jag förmodar att din moster syftar på profylaktisk antibiotika, dvs en låg underhållsdos av antibiotika varje dag,frö att hålla infektionerna borta. Något annat vet jag inte finns.
Kornelia Juhas skrev 2010-09-06 20:39:03 följande:
Läkaren säger att vi har tre val.
1. Fortsätta med Furadentinet i 2 år till och sen MUC.
2. Avsluta behandlingen med Furadentinet och se ifall hon får återfall.
3. Injektions operation med efterkontroll med MUC.
FY va jobbigt ni har haft. VÅra undersökningar har gått väldigt bra, är så tacksam över det. Det är ju ingen annan än ni som kan ta beslutet, men jag kan tala om hur jag hade tänkt. Jag hade utan tvekan valt alternativ 1 OM hon håller sig frisk på Furadantin! Om hon trots Furadantin hade blivit sjuk så hade jag velat prova en annan sorts profylax. Alternativ ett i första hand, alltså.
ankilin08 skrev 2010-08-30 21:19:01 följande:
Vår son Hugo fick sin första UVI (njurbäckeninflammation) när han var fyra veckor, vilket vi märkte pga att han hade hög feber. Vi blev inlagda, men det tog två dygn innan de kunde säga att det var njurbäckeninflammation. Varför det tog sån tid har vi inte fått nåt bra svar på och jag undrar vilka skador det ev gett honom, att det tog sån tid?
MUC och ultraljud visade att han har en reflux grad 5 på höger sida, en vidgning på höger njurbäcken samt att höger njure är något förkrympt. Nu på fredag ska vi göra en MAG 3. Har fått förklarat vad som ska hända, men undrar ändå om det är någon som gjort den? Hur går det till? Är det smärtsamt och ska man kräva att de ger lugnande? Nåt särskilt man ska tänka på? Syftet är vad jag förstår, att undersöka hur bra njurarna fungerar. Samt avrinning - kan det stämma?
Har fått veta att han troligen kommer att få göra en deflux eftersom hans reflux är så grav och att han fått två UVI, varav den ena trots profylax. Men gör de verkligen deflux på så små barn eller får man vänta tills han fyller ett?
En annan sak jag undrar är symtomen på blåskatarr och UVI. Vi tempar morgon och kväll, men vad jag förstår ger UVI inte alltid feber. Urinen har aldrig luktat, han har ätit bra och varit pigg och han har inte varit nämnvärt irriterad. Hur märker man UVI om de inte har feber? Kan man köpa urinstickor på Apotek, vilken sort köper man och hur kan man vara säker på att de inte visar falskt negativt?
Och hur farligt är detta - se ovan? Vad ska vi tänka på, hur ska vi förhålla oss till detta, hur oroliga ska vi vara helt enkelt?
Slutligen, borde inte MVC märkt en reflux grad 5, en vidgning på njurbäckenet och en skadad njure när jag var gravid? Jag gjorde totalt tre UL efter v 32 eftersom de tyckte han var lite liten - borde de inte sett detta då, så han kunde fått antibiotika från början och sluppit ev skador? Eller är dete bara på ett utökat UL sånt märks?
Glad om någon tar sig tid att svara!
Anledningen till att ni inte fick svar förrän efter två dagar beror troligtvis på att urinodlingen tar 2-3 dagar. När Milo har blivit inlagd så har de alltid satt in en bred antibiotika via blodet direkt, när odlingen är klar så riktar de antibitoikan eftersom de då vet vilken typ av bakterier det är. Första gången han blev sjuk så visste det inte om det var lunginflammation, hjärnhinneinflammation, listeria, uvi eller något annat. Så de satte in flera sorters antibiotika tills alla svar kommit efter ett par dagar. Sen behövdes bara en antibiotika. Så om de bara satte in behandling på en gång, så behöver du nog inte oroa dig för att njurarna tagit mer skada bara för att det tog tid att få diagnosen.
MAG 3 har vi gjort, det gick bra. Ni har väl redan gjort er när du läser detta, hoppas det gick bra!
Ang deflux så gör de inte deflux före ett års ålder i VG region. Men det pågår en studie som ska utreda om det är bra att ge deflux tidigare. Vi ingår i den och Milo fick alltså sin deflux när han var nio månader, men gott reslutat.
Ang symptom - Milo har alltid fått feber vid sina UVI:er. Vi tempar varje dag och varje gång han har haft över 38 så tar vi kissprov och lämnar in. Vi har även stickor hemma som kan ge en indikation. Falskt negativt har de aldrig visat, men ibland blir de bara svagt rosa, ibland jättestarkt, Man kan också se att kisset är grumligt när han har UVI.
Ja, hur farligt är det... Refluxen i sig är ju inte farlig, det är infektionerna. Så det är så klart bättre ju tidigare man börjar behandla en infektion. Vi har dock aldrig åkt in på natten eller så, men så fort som möjligt. Håller man bara koll på tempen varje dag så borde man vara rätt säker på att man hinner upptäcka infektionerna tidigt. Det är i alla fall vår erfarenhet.
Milos urinvägsproblem upptäcktes inte på UL när han låg i magen. Vet inte hur vanligt det är att man gör det. Så han blev ju väldigt akut sjuk som 8 dagarsbebis.
@ Virga: Hur har det gått? Håller tummarna för er!
@ Shea 1: Gundela är den som gjorde defluxingreppet på Milo. Gillar henne skarpt!
@ Alla nya - Välkomna hit!
@ Allihop - kramar och kämpa på!