• Anna Panna

    Reflux i urinvägar, njurproblem osv........

    Aj katten, jag brukar ha full koll på att börja en ny tråd innan den gamla tar slut men missat det denna gång, hoppas så många som möjligt i den gamla hittar hit.
    Här samlas vi med barn som har problem i njurar och urinvägar. Vi stöttar och peppar varandra och hjälper till med ev svar på frågor.

    Den gamla tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-22/m47879078.html

    Kram Anna

  • Svar på tråden Reflux i urinvägar, njurproblem osv........
  • Januaritjej

    Hej. Jag har en dotter, på 1,5 år,som har haft reflux på båda sidorna, vi gjorde ett defluxingrepp i oktober och efter den är refluxen borta på höger sida och nästan borta på vänster. Vi har iaf slutat med profylaxen (furadantin) som hon fick ta i 1 år. Våran dotter bajsar löst och har alltid gjort, men nu har hon börjat dagis och jag får uppfattningen att fröknarna tycker det är konstigt. Min mamma, som är sjuksköterska, sa till mig häromdagen att tarmfloran kan förändras när man tar antibiotika. Så vi funderar på om det kan vara det som gör att hon bajsar löst. Så nu undrar jag hur era barns bajs är, där dom har ätit antibiotika.

  • e digitalis

    @Virga: Roligt att örat är bättre, synd att det är ögonens tur nu, inte så roligt!

    @Januaritjej: Det märktes att hon blev konstig i magen första gången hon fick antibiotika. Vi har kört med sempers magdroppar, finns att köpa på Apotek. De är dyra men magen blir mycket bättre. Vet också att jag fått rådet när jag fått antibiotika att äta yoghurt, fil, dricka proviva, osv, så din mamma har säkert rätt! Vår sötnos är snart 7 månader och hon bajsade löst när hon helammades, men så snart hon fick börja med mat blev det mycket fastare.

  • Januaritjej

    e digitalis: hon har aldrig haft problem med magen, alltså aldrig varit gasig eller haft ont. Hon har bara ätit vanlig mat sen hon var ca 9 månader och är ändå "lösbajsad" ibland kan det vara hårt bajs, men det är inte så vanligt. Ska ändå ringa till BVC om en annan sak imorgon, så jag ska höra vad dom har att säga.

  • Kornelia Juhas

    Nu är Nila opererad och det känns så skönt att det hela förhoppningsvis är över Skrattande

    Operationen gick bra, låg på Astrids i 10långa  dagar.

    Nilas urinledare leddes om och urinblåsan rättades till.
    Det var en jobbig upplevelse för oss båda, att se Prinsessan med alla dessa slangar och all blod var hemskt Rynkar på näsan

    Operationen tog 4 timmar, sen låg hon på uppvaket i 7...
    Hon hade epidural i 4 dagar och kateter via urinröret och via magen.
    Hon hade slangar på både händerna och via dessa fick hon dropp, lugnande, antibiotika, smärtstillande samt morfin vid behov.
    Det var riktigt jobbigt attt se henne med alla dessa slangar, speciellt katetrarna med kissblandat blod i...

    Efter 3 dagar togs kateter via urinröret bort och det var jätteskönt för Nila då denna irriterade och gjorde ont. Den i magen togs bort sista dagen.

    Det blev mycket kämpande under dessa dagar. Stopp i katetern (koagulerat blod) som orsakade mycket besvär och gjorde mycket ont. Ont i händerna av ingången, ont i ryggen av epiduralslangen, ont, ont och åter ont. Hemskt att behöva se min älskling ha så mycket ont. Efter några dagar blev hon också rädd för all personal som hela tiden höll på med henne så hon blev orolig och ängslig varje gång någonting skulle göras på henne.
    Nila rörde sig knappt under dessa dagar. Hon låg helst stilla hela tiden och tittade på TV, tom och jerry. Lyckades flytta över henne till en barnvagn några dagar efter operationen och det gick bra. Då kunde jag köra ut henne från rummet lite ner till lekterapin mm. Med alla slangar och allt Tungan ute

    Att få henne att kissa dem sista två dagarna var nästan ändå jobbgigast. Hon ville inte och var så rädd. Skrek som en stucken gris. Fick tömma henne via katetrn till slut flera gånger. Men efter 2 dagars försök lyckades hon kissa till slut efter en hel dels kämpande!  Sen glick det lite lättare varje gång. När hon hade lyckat kissa 4 gånger togs katern från magen bort och min prinsessa var fri    GladGladGlad

    Såret efter snittet ser jätte bra ut, ca 10 cm lång men jätte smal. Ärret efter katetern syns lite mer, kanske 8 mm i diameter, men den läker också fint.

    Fantastikst att man kan genomföra operationer som dessa och att det kan läka så bra och så fint!!!!

    Själv mådde jag ändå ok på sjukhuset. Totalt fokuserad på Lillan, dag och natt. Värre blev det faktiskt när vi kom hem, då slappnade jag av och var riktigt nere i några dagar... konstigt.

    Tänker ofta på hur mycket man klara av.
    När mina vänner klagar på att deras barn inte vill ta medicin, då tänker jag på Nila som jag fick väcka på nätterna och ge 3 olika sprutor med mediciner... inget val hade hon...det var bara att göra det...

    Är det någon mer därute som ska göra samma operation och vill fråga nåt, så går det jätte bra.

    Kram på er!!!

  • Virga
    Januaritjej skrev 2011-02-13 10:36:27 följande:
    Vi har iaf slutat med profylaxen (furadantin) som hon fick ta i 1 år. Våran dotter bajsar löst och har alltid gjort, men nu har hon börjat dagis och jag får uppfattningen att fröknarna tycker det är konstigt. Min mamma, som är sjuksköterska, sa till mig häromdagen att tarmfloran kan förändras när man tar antibiotika.
    Hej! Vad jag vet så Furadantin påverkar inte tjocktarmens tarmfloran eller kan påverka den bara minimalt då det redan tas upp i tunntarmen. Det finns ingenting skrivet om lös mage på biverkningar. Julius käker Furadantin i redan snart 2 år utan uppehål men han tar laxeringsmedel varje dag också då han är oerhört hård i magen av lite olika skäl. Han blev dock helt lös i magen när han behandlades med riktig antibiotika vid urivägsinfektioner. Min tips är att ge goda bakterier och får se vad som händer. Jag personligt tror inte att din dotter kan vara lös i magen av just Furadantin. Men vem vet? Hur länge hon är så lös i magen?
    Kornelia Juhas skrev 2011-02-13 22:06:51 följande:
    Nu är Nila opererad och det känns så skönt att det hela förhoppningsvis är över Skrattande

    .
    Gud vad skönt för er att allt är över! Vi har inte genomgått något större än 2 st testikeloperationer men jag VET hur man mår när man ser sitt barn lidande. Herregud... Tusen styrkekramar för er.
  • Virga

    Nämen vad dumt att inlägg blev en del av ditt inlägg Kornelia Juhas :) Vad lustigt :)

  • Shea 1

    Kornelia: Det låter som om Nila gjort samma op. som Milo i tråden..

    Hur gammal är Nila?
    Hildings läkare har flaggat lite om en ev. operation, men inget är bestämt ännu. Vi får väl se...

    Jag kan väl tänka mig att man reagerar med lite nedstämdhet som förälder efter en sådan anspänning! När man tillsist får slappna av så kommer känslorna, det är jag helt säker på att det skulle göra för mig. När Hildings storebror fick en anafylaktisk chock av jordnötsallergi så grät jag i flera dagar efteråt. Min sambo fattade ingenting "Det gick ju bra" var liksom hans reaktion.

    Hursomhelst så kanske jag kommer med frågor längre fram.

  • Virga
    Shea 1 skrev 2011-02-14 11:25:59 följande:

    Kornelia: Det låter som om Nila gjort samma op. som Milo i tråden..

    Hur gammal är Nila?
    Hildings läkare har flaggat lite om en ev. operation, men inget är bestämt ännu. Vi får väl se...

    Jag kan väl tänka mig att man reagerar med lite nedstämdhet som förälder efter en sådan anspänning! När man tillsist får slappna av så kommer känslorna, det är jag helt säker på att det skulle göra för mig. När Hildings storebror fick en anafylaktisk chock av jordnötsallergi så grät jag i flera dagar efteråt. Min sambo fattade ingenting "Det gick ju bra" var liksom hans reaktion.

    Hursomhelst så kanske jag kommer med frågor längre fram.


    Ja, det låter som samma operation. Jag har diskuterat med läkare om eventuella op. alternativ för Julius när han var väldigt liten och så en av dem var just sådan "omväg". Men man gör ju inget.... Det händer precis ingenting. Skall han fan leva med kateter i snoppen?? Det han han ju gjort i snart 4 månader och inget som är klart, vad skall vi göra? Visst det är dumt att fråga här men det är mest retorisk fråga.

    Att känslor bryter ut efter ett bra tag beror säkert att man tänker ju inte så mycket när man spänner sig och ger allt att barnet bara skall må bra. Man har ju inte tid till det helt enkelt. Men när allt gått över så blir man plötsligt jättekonstig. Jag bölar alltid efter också. Och jag tycker att det är sunt att göra det. Skiten måste ut.
  • e digitalis
    Kornelia Juhas skrev 2011-02-13 22:06:51 följande:
    Nu är Nila opererad och det känns så skönt att det hela förhoppningsvis är över Skrattande

    Operationen gick bra, låg på Astrids i 10långa  dagar.
    Roligt att det gick bra... kan tänka mig att det var jobbigt... jag lider bara hon får en sputa... alt det där är ju inte kul...
    många kramar! 
  • e digitalis
    Virga skrev 2011-02-15 22:27:22 följande:
    Att känslor bryter ut efter ett bra tag beror säkert att man tänker ju inte så mycket när man spänner sig och ger allt att barnet bara skall må bra. Man har ju inte tid till det helt enkelt. Men när allt gått över så blir man plötsligt jättekonstig. Jag bölar alltid efter också. Och jag tycker att det är sunt att göra det. Skiten måste ut.
    Jag tror oxå att det kommer efteråt, man är så fokuserad och låter inget annat komma mellan, sen när det är över så kan man släppa fram känslorna, det är nog som sagts redan ganska sunt :)
Svar på tråden Reflux i urinvägar, njurproblem osv........