Inlägg från: Waimea |Visa alla inlägg
  • Waimea

    Löpartråden 13

    Bimsan: Jag tror att 55 min är ett fullt realistiskt mål! Det händer jättemycket med tiderna när man väl börjar kapa dem, det upplevde i alla fall jag.

    Mae: Superbra!

    Kaya: Du ser, vilken liten ynklig svacka, då!

    Själv vilar jag mig i form inför helgen. Ff lite öm i rumpa/baksida lår, har fått tid hos kiropraktorn på måndag, får hon väl bända loss det som stelnar i helgen . Kan heller inte träna, har varit ensammen med barnen sen i söndags, mannen är i Ungern.

    Ska bli så kul att komma iväg i helgen, åker bussresa med min löparklubb till Gbg. Satsar på att göra det med stil och inte stirra på klockan för mkt. Men det är vad jag säger nu, det.

  • Waimea

    Byggd av bomull: Låter jättehärligt, jag älskar verkligen att springa i skogen. Det är det bästa!

    Kaya: Göteborgsvarvet blir det i helgen. Ska bli superkul!

    Kroppen känns bra nu, lite skav, bara efter gårdagens ridlektion. Förbannat, så svårt det kan vara att sitta ner i traven på min jättepålle.

  • Waimea

    Kattstugan: Jag såg ditt resultat och tänkte att du nog inte var så nöjd med det, men det var ju vidrigt varmt.

    Jag kom i mål på 1.48 så det var en klar besvikelse jämfört med min plan på att komma under 1.40, men jag hade inte tränat särskilt bra under maj, dessutom startade jag så sent att jag tillbringade större delen av dagen i värmen, väntandes och värme är inte riktigt min grej. Jag gillar 17 grader och molnigt, så jag kände direkt att det här kommer att bli ett mentalt lopp för min del.

    Sedan var det ju trångt, startade i startgrupp 16 så jag sprang om och sprang om och var på vippen att stuka foten igen efter att ha sprungit lite upp och ner på trottoarkanter, så jag tänkte att nä, det är inte riktigt värt det, jag tar det lite försiktigt. Och precis som du, kattstugan, hällde jag massor av vatten över och i mig och det hjälpte väl lite, men hu, vad slitigt. På slutet var det helt omöjligt att komma om, på avenyn hade folk liksom lagt av, så det lufsades på i makligt tempo och man fick skrika rejält för att kunna springa om, så då tappade jag sugen lite.

    Men ändå - det var positivt, för foten höll, baksida lår/rumpa var helt ok, flåset fanns där, hade kunnat springa på mer om det varit fri fart, så jag får ta nya tag inför nästa år.. Då har jag väl förhoppningsvis seedats upp i startfältet.

  • Waimea

    Mae: Det låter suveränt med en liten löprunda i Hyde Park..

    Tack, alla, för peppning.  Jag var ute på första rundan efter Varvet och efter kiropraktorbesök igår. Skönt - och stelt. Har fått order om att börja springa i mindre uppbyggda skor, innebär att mina DS Trainer ska slitas. Vänsterbenet är kortare än högerbenet vilket innebär att högerbenet får jobba mer, och då får jag ont i musklerna när jag ökar belastningen. 

    Jag trodde att lösningen fanns i att fortsätta med mina väluppbyggda skor, men jag behöver få mina fötter att jobba mer och bygga muskelstyrka, och det gör jag med tunnare skor. Behöver också korrigera löpsteget, komma fram på framfoten, så det är bara att börja vänja sig vid att springa med andra skor. Annars var jag i hyfsat gott skick, även om min kiropraktor inte riktigt förstår vitsen med att hålla på och springa en massa om det nu gör lite ont.. ;

  • Waimea

    Rövardotter: Kul att se dig!!

    Isold: Jag hoppas du är ur svackan nu. Ett marathon borde vara a piece of cake för dig, men jag förstår också att du drabbas av prestationsångest. Vi tycker i alla fall att du är skitduktig oavsett hur du tar dig runt maran, det förstår du väl?

  • Waimea

    Isold: Det är din och kattstugans förtjänst att de mindre uppbyggda  skorna står där de står i skohyllan.. Hade iofs tänkt att bara använda dem till intervaller och liknande, men nu har jag tänkt om och ska försöka ägna mig åt gradvis tillvänjning under kommande tid. Ikväll blir det min vanliga härliga runda om familjen inte är på gränsen till sammanbrott.

    Förresten, hur har det gått med hästen din, Isold? Är den såld nu? Jag funderar lite på att lägga ner ridningen ett tag, det är så förbannat svårt att få ihop allt nu när jag gått upp i tid på jobbet. Har insett att löpningen är prio ett hur jag än vänder och vrider på det, den är dessutom så himla enkel eftersom de bästa rundorna finns hemmavid oavsett tid på dygnet. Dessutom älskar jag att tävla.

    Har ju dessutom två barn att ta hand om, en man som vill jobba lite och ett gammalt hus som ska renoveras, så jag kanske ska nöja mig med att bara springa.. Vad tror ni, kära löparvänner?

  • Waimea

    Isold: Vilken 15-kmrunda, jag förstår att du är nöjd! Mysigt att få tid med familjen också.

    Kattstugan: Jag är så avis på dina intervallpass med klubben. Tänker på dig varje gång jag ser en löpare med ditt klubbnamn på ryggen, och av nån anledning har jag hamnat i rygg på sådana både på Växjöloppet och Varvet. Men jag har sprungit om dem också..

    Vertex låter helt underbart skitjobbigt. Jag har en kompis som har varit ner och sprungit Swiss Alpine Marathon och hon pratar jättevarmt om det. Men du, om du gillar backiga skogsrundor, och det vet jag ju att du gör, så måste du nästan pallra dig till Väckelsång sista söndagen i augusti. Jag tror jag tjatat om det innan, men jag gör det igen - det är varierat underlag, banvall, asfalt och kuperade stigar i skogen, och en jättemysigt arrangerad liten tävling. 17,7 km.

    Jag har kört min vanliga 13-kmrunda två gånger i helgen. Första vändan i fredags, då var det skitjobbigt, kändes som om fötter, kropp och huvud sprang i olika tempo och benen var rätt stumma och baksida lår värkte. Tog ändå i, så jag tog mig runt på 63.36.

    Igår samma runda, då, och allt stämde. Det bara flöt fint och jag tänkte att jag skulle ta det lugnt och bara lufsa och njuta av naturen. Såg en fjolårskalv (ja, en älg, då) i skogsbrynet, de är verkligen mäktiga. Nåja, hursomhelst, jag sprang lätt och fint och fötterna verkar trivas ypperligt i mina DS Trainer och INGA känningar, just, i baksida lår. Kommer hem, kollar klockan, 63.34. Att samma runda i samma tempo kan kännas så olika!

    Nästa vecka ska jag börja springa med min alldeles egna löp-PT, som jag lagt alla mina friskvårdspengar från jobbet på. DET ser jag fram emot. Intervaller står på schemat.

    Min häst-fråga är väl egentligen retorisk, jag har mer eller mindre redan bestämt mig för att släppa ridningen i höst, men jag har svårt för att bryta definitivt. Det är ju så kul, men man måste nästan rida 3-4 ggr i veckan för att verkligen känna förbättringen. Det är ju som med vad som helst, löpningen också. Ska det bli så bra som jag vill att det ska så måste det till mycket tid.

  • Waimea

    Moe: Grattis i efterskott!!! Du skrev många kloka ord om att få ihop livet innan, tack så mycket för eftertanken. Var inte så stressad över att du inte får ihop den löpning du vill, har du grunden och lite envist j-laranamma så kommer det att gå finfint på rena adrenalinkicken på ditt millopp..

    Isold: Grattis, grattis! Hur lång blir turen från Uppsala till svärisarna? Jag firade min 30-årsdag med att springa ett snabbpass på Österlen, tycker det är en ypperlig födelsedagspresent till dig själv! Fyrahundringar runt en lekplats.. Haha, jo, det är lite galet.

    Kattstugan: Jag ska minsann få fatt i LillLisa så att jag kan få se din rygg försvinna i ett rasande tempo framför mig i Smålandsskogarna. Kan ju berätta att fjolårsvinnaren av loppet spöade dig med två minuter på Gbgvarvet, och jag tror att hon verkligen gillade Väckelsångsloppet, så chansen är stor att du får lite konkurrens att bita i.

    Sprang en långsam lunchrunda med en kollega igår. Man växer lite när man hör honom säga att 'det här var veckans snabbpass' och jag konstaterar att det var ett alldeles lagom prattempo.

Svar på tråden Löpartråden 13