• Anonym (blöjan)

    Ska vi förse hela dagis med blöjor eller??

    Min son är ett och ett halvt och går på dagis sedan 6 veckor tillbaka. Ett jättebra dagis men nu är vi irriterade. Vi fick veta att de har som regel att blöjbarn har med sig sina egna blöjor. Det innebär på detta dagis att föräldrarna lämnar ett paket blöjor på dagis och blir informerade när det börjar ta slut och då lämnar man ett nytt. Det lät ju jättefint!

    Så vi lämnade ett paket blöjor med 52 blöjor i på måndagen. På onsdagen när vi lämnade honom sade personalen att det var dax med ett nytt paket. Eeeeh han går där mellan 09 och 12 och han hade gått där i två dagar då. Han använder inte 52 blöjor på 6 timmar. Det är helt omöjligt om han inte är sjuk och då borde vi märkt det hemma. Men vi sa inget utan lämnade ett nytt paket blöjor när vi lämnade honom på torsdagen. På fredagen var det paketet slut och vi uppmanades att köpa ett nytt paket.....det är alltså ytterligare 52 blöjor på 6 timmar. 

    Så då ringde jag och förklarade detta och frågade om de inte kunde skriva ner åt oss när de bytte blöja på sonen så att vi har lite bättre koll. För om han behöver bytas på så ofta kanske han är sjuk. Då blev personalen arg och sade att det faktiskt förekommer att barn lånar blöjor av varandra. Detta är givetvis inget problem. Är något barns blöjor slut är det klart att de ska ta av våra. Men att köpa ett helt nytt paket blöjor varannan dag.

    Tycker ni att det är rimligt att man lämnar ett helt paket blöjor varannan dag för ett barn som går tre timmar? Hemma räcker ett paket i en vecka utan problem. 

  • Svar på tråden Ska vi förse hela dagis med blöjor eller??
  • Kaupa Jaur
    Anonym skrev 2011-04-14 20:55:27 följande:
    Haha anarkist, jag är blå in i själen.
    Och? Vad har det med anarki att göra?
  • Trollet Ludenben

    fan vad arg jag blir när jag läser ts. Detta hände oss fast vi fick tillbaka blöjor för vi sa till. Fick tillbaka ett nytt paket vilket var till och med lite mer än vi blev av med. Prata med dagis igen annars ring förskolechefen för så där ska inte inte vara.


    Älskade ungar
  • Fotavtryck
    lokisse skrev 2011-04-14 20:54:28 följande:
    vet ett dagis som hade samma problem. dom slutade ta pa barnen som glömt blöjor. med ett par ombyten per dag och efter att barnen kissat ner sig ett par ganger i bilen(om man gar fran dagis utan blöja) brukade det funka bättre.
  • goatess82

    ojoj, det där är inte rätt, vårat paket räcker i princip en månad istället och han går 5 tim om dagen!! =/

  • Tanja f

    Hos oss har varje barn en blöjhög och när blöjorna börjar ta slut hänger de en speciell figur på hängaren att nya blöjor behövs. Skulle aldrig acceptera att det går åt så där många blöjor!

  • Anonym
    Kaupa Jaur skrev 2011-04-14 20:56:47 följande:
    Eller hur. Jag är utfattig, men inte fan snor jag blöjor av andra för det. Jag köper egna åt mina barn och det är väl en självklarhet att man ska göra det.

    Nån måtta på hänsynslösheten får väl ändå finnas. Den stackars förälder som kämpar och sliter för att få några kronor över till blöjpaket ska bli bestulen på dagis av någon som skulle kunna köpa 15 paket? Fyfan vad ruttet. Det är väl därför hon måste vara anonym.
    Varför skaffar man barn då om man inte ens har råd att köpa blöjor? Oansvarigt.
    Kaupa Jaur skrev 2011-04-14 20:57:08 följande:
    Och? Vad har det med anarki att göra?
    You tell me, det var du som sa att jag var anarkist.
  • eilien

    men fy vad dåligt av både de andra föräldarna o personalen! personalen måste väl oxå hålla med er om att det är sjukt att ni ska hålla alla med blöjor för att de "glömmer" ta med. På vår fsk så skiver de upp på en lista varje gång de byter blöjor på barnen, lätt att hålla koll på hur nkt det går åt, här räcker ett pkt nästan en mån o hon går 30 timmar/vecka. De skriver även upp på listan om något barn lånar en blöja av ngt annat barn så de kan lämna tillbaka igen.

  • myliten

    Hehe, jag tyckte att det var mycket att det gått åt 3 paket blöjor på ca 2 månader för min 2-åring. Jag har bestämt fått lite distans. Verkligen lustigt att de inte tyckte det var det minsta pinsamt att be om ett paket TILL på fredagen. Där borde de ju hajat till, om inte annat.

  • Lisa med barn

    Säg ifrån och blir personalensur så går du till chefen. Men om du fortsätter att köpa blöjor varannandag så har du accepterat att bli överkörd. Jag hoppas dock att du säger ifrån på skarpen.

    Fjantigt system, tur att vårat dagis håller med blöjor till barnen.

  • Bippa
    smarran1 skrev 2011-04-14 20:55:35 följande:
    Kan bara instämma m andra här som tycker att du inte ska ta m några blöjor på ett bra tag, iaf en månad. Så här kan man inte hålla på! Tala med fskchefen imorgon och säg att ni kan inte försörja hela avd m blöjor.
    Dåligt att de blev sur på dig, men antagligen skäms personalen.
    Den snälla varianten är förstås att lämna 2-3 blöjor på hyllan varje morgon, men när de betett sig så fräckt mot dig så är det kanske bra att sätta ner foten ordenligt!
    Berätta hur det går sen! 
    jag skulle gjort som smarran1 skrev att lämna ett par blöjor varje dag.då har ni ju koll.
Svar på tråden Ska vi förse hela dagis med blöjor eller??