• Anonym (blöjan)

    Ska vi förse hela dagis med blöjor eller??

    Min son är ett och ett halvt och går på dagis sedan 6 veckor tillbaka. Ett jättebra dagis men nu är vi irriterade. Vi fick veta att de har som regel att blöjbarn har med sig sina egna blöjor. Det innebär på detta dagis att föräldrarna lämnar ett paket blöjor på dagis och blir informerade när det börjar ta slut och då lämnar man ett nytt. Det lät ju jättefint!

    Så vi lämnade ett paket blöjor med 52 blöjor i på måndagen. På onsdagen när vi lämnade honom sade personalen att det var dax med ett nytt paket. Eeeeh han går där mellan 09 och 12 och han hade gått där i två dagar då. Han använder inte 52 blöjor på 6 timmar. Det är helt omöjligt om han inte är sjuk och då borde vi märkt det hemma. Men vi sa inget utan lämnade ett nytt paket blöjor när vi lämnade honom på torsdagen. På fredagen var det paketet slut och vi uppmanades att köpa ett nytt paket.....det är alltså ytterligare 52 blöjor på 6 timmar. 

    Så då ringde jag och förklarade detta och frågade om de inte kunde skriva ner åt oss när de bytte blöja på sonen så att vi har lite bättre koll. För om han behöver bytas på så ofta kanske han är sjuk. Då blev personalen arg och sade att det faktiskt förekommer att barn lånar blöjor av varandra. Detta är givetvis inget problem. Är något barns blöjor slut är det klart att de ska ta av våra. Men att köpa ett helt nytt paket blöjor varannan dag.

    Tycker ni att det är rimligt att man lämnar ett helt paket blöjor varannan dag för ett barn som går tre timmar? Hemma räcker ett paket i en vecka utan problem. 

  • Svar på tråden Ska vi förse hela dagis med blöjor eller??
  • ingensignatur
    Anonym (blöjan) skrev 2011-04-14 16:36:01 följande:
    Ja jag är alltså allvarlig med att det är onormalt. Om han behöver bytas på 52 ggr på 6 timmar är det väl rimligt av mig att be att de skriver ner tidpunkterna så att jag kan gå till en doktor och utreda hans hälsa? En ettåring kan inte producera så mycket restprodukter utan att vara sjuk. 
    Vi hade faktiskt lite av det problemet i början o de var så jag löste det - när de fattat började jag lämna hela paket igen efter det för de statistik över vilka som lånar o när dens blöjor kommer lämnas exakt antal tillbaka till den som de lånat av :P
  • Anonym (blöjan)
    Anonym skrev 2011-04-14 16:39:07 följande:
    Och ett blöjbyte var sjunde minut för ditt barn... Jisses! Hur kan de tro att du ska gå på det?!
    Särskilt som de alltid är utomhus och leker mellan 09 och lunch när mitt barn är där och hans blöja är ganska blöt och tung när jag hämtar honom. Mycket märkligt. 
  • Minglanu

    Haha, vilken humor det skulle vara. De skulle få heltidsanställa en blöjbytare som bara har hand om din son.

  • Vos

    Hur förvarar dom blöjorna???
    Vart lämnar ni dom???

    På vårat dagis har varje blöjbarn en låda i skötrummet med namn på, när blöjorna börjar ta slut säger personalen till och jag tar med nya blöjor och lägger själv i min sons blöjlåda.

    Sen är det ofta så att när ett barn slutar med blöjor låter föräldrarna blöjorna vara kvar och dom blir då "låneblöjor" om det skulle ta slut för någon.

    Låter helt sjukt att ett barn skulle göra slut på så många blöjor och jag hade INTE köpt mer blöjor.


    (¯`°?.¸ ღ Victor 021119 & Robin 070724 ღ ¸.?°´¯)
  • Anonym (me)

    Snacka om att personalen antingen har noll koll eller försöker utnjyttja de nya föräldrarna

    jag tycker du ska ringa chefen, förklara att ni redan nu har lämnat så mycket blöjor så nu tänker ni inte lämna fler denna månad!
    och be att chefen tar sig ett snack med sin personal!

  • NadiaMi
    Anonym (blöjan) skrev 2011-04-14 16:40:43 följande:
    Särskilt som de alltid är utomhus och leker mellan 09 och lunch när mitt barn är där och hans blöja är ganska blöt och tung när jag hämtar honom. Mycket märkligt. 
    Ja, hade han fått ett blöjbyte var 7:e minut lär han inte ha hunnit få speciellt mycket tid ute med de andra barnen...
    Något är definitivt fel i dendär uträkningen, men man kan ju hoppas att de har felmärkt och att de har missuppfattat vems blöjorna är och kan be om ursäkt för misstaget samt se till att det inte händer igen.

    Jag håller med om tipset att lämna med det antal blöjor du beräknar att han bör kunna ha användning för när han är där (en eller två i väskan t.ex.) för då har han ju det antal blöjor han behöver och kan i värsta fall få låna av någon annan ifall de skulle ta slut.
    Sisådär 90 blöjor lär ta ett tag att behöva "låna" tillbaka om man räknar lite snällt på att han kan ha behövt en del av dem själv.
  • Anonym (blöjan)

    Ja imorgon lämnar jag honom med 6  blöjor. Han ska vara där från nio till tolv. Om han behöver bytas på mer än två gånger i timmen hela tiden är det för ofta och då får de ringa mig så att jag kan ta med honom till vårdcentralen för en koll. 

  • Anonym
    Anonym (blöjan) skrev 2011-04-14 16:44:30 följande:
    Ja imorgon lämnar jag honom med 6  blöjor. Han ska vara där från nio till tolv. Om han behöver bytas på mer än två gånger i timmen hela tiden är det för ofta och då får de ringa mig så att jag kan ta med honom till vårdcentralen för en koll. 
    Men snälla TS om du inte byter så ofta på honom hemma så fattar du väl att det inte är din son det är fel på utan att det är personalen som utnyttjar er och anänder blöjorna till de andra barnen också. Sätt ner foten och kontakta chefen istället.
  • Anonym (blöjan)
    Anonym skrev 2011-04-14 16:48:16 följande:
    Men snälla TS om du inte byter så ofta på honom hemma så fattar du väl att det inte är din son det är fel på utan att det är personalen som utnyttjar er och anänder blöjorna till de andra barnen också. Sätt ner foten och kontakta chefen istället.
    Känns bara konstigt att de skulle göra det medvetet. Vad har de för nytta av det liksom? De måste ju vara förvirrade. 
  • Lindreas

    Nej det där är helt sjukt! Visst kan man låna en blöja om någon har slut, men de måste ju använt era blöjor till hela avdelningen!

    Ta inte med fler paket nu, bara så det räcker över dagen och poängtera noggrant varför ni gör så.

Svar på tråden Ska vi förse hela dagis med blöjor eller??