Lovis 1 skrev 2012-03-02 09:52:35 följande:
trollet83: Tusen tack för din förklaring! vad skönt att mitt barn än så länge inte är megastort då....
Mina förra barn har vägt 4000 gram samt 4165 gram (snitt en vecka före bf) Så de är ju inte direkt små.
Men du trollet 83, du som kan detta med socker, att jag ligger på socker mellan 11-12 efter varje måltid, är det någon fara, om du skulle ligga så, skulle du behöva insulin då? För min del gör de inget för det är "bara" 4.5 v kvar till snitt.
Gällande vår situation. Jo det är klart att det är tufft, på många sätt. Vi har en större belastning inom vår familj än vad "medelfamiljen" har. Vi har ett barn med funktionshinder, jag är själv sk handikappad sedan jag blev påkörd av en bil för snart 2 år sedan (nackskada) som gör att jag inte kan göra ånga saker som "vanliga" bara gör av farten (typ bär matkassar från affären, dammsuger, osv osv). Och så har min pappa fått en aggressiv cancer bla bla bla det är hur mkt som helst men det ordnar sig!! Jag tänker som så här, man får inte mer än vad man klarar av
Det vill säga jag tror faktiskt att man som individ nästan klarar allt... Hur sjukt och tufft det än kan vara, hur mycket smärta och sorg det än må vara, så finns det alltid ett ljus där framme man når till slut!

(Det var dagens filosofi-lektion, nu släpper vi det). (Kanske måste jag tänka så för att orka, vad vet jag...)
På måndag ska jag till spc-mvc o träffa en läkare och min förhoppning är att vi ska komma fram till en "vårdplan" för mig och baby efter snittet. Vet ej om jag sagt det men eftersom Stellas tarmsjukdom är genetisk finns det en ökad risk att detta barn har det. Plus att denna sjukdom inte alltid upptäcks på bb (om de inte är vaksamma och följer sina rutiner), så för att inte behöva strida för undersökningar som nyförlöst ska läkaren redan nu skriva en plan på vad som ska kollas när baby är ute..
Angående blodsocker, så jo 11-12 efter måltid skulle mina läkare klassa som för högt o då får jag öka mina doser, de strävar efter blodsocker på 4-6 innan måltid o inte över 8 efter måltid, idag hoppa mitt upp till 12,5 efter frukost då jag glömde insulindosen vilket jag då får dåligt samvete för. Men du får väl helt enkelt lita på dina läkare om de ändå tycker det är ok, eftersom du inte är diagnotiserad diabetiker o isåfall skulle de kanske bli krångligt att nu börja med insulin som inte är så lätt att dosera rätt. Men för mig gäller ju dessa kontroller hårt hela graviditeten, o som Omorfia skrev så är också insulin ett tillväxthormon, så att jag nu kräver extremt höga doser av insulin under graviditeten kanske också påverkar bebisens storlek. Ska nog fråga mina läkare nästa vecka hur det ligger till med det.
Ja, en sak har då jag fått klart för mig i mitt liv, att det inte alltid är lätt och absolut inte rättvist. Har ju själv växt upp med en kronisk sjukdom med allt vad det innebär o fått bli vuxen tidigt. Men är samtidigt jätteglad att jag ändå mår så bra o har en underbar o stöttande familj. Vet också flera som fått barn som drabbats av diverse sjukdomar så livet är skört o man ska ta hand om varandra. Men tror att du
Lovis1 har rätt i att man nog klarar det mesta, man måste ju, eller hur!?
Nu får ni alla ha en bra dag, själv har jag varit på ögonbottenfotografering idag på fm nåt som man också får göra extra kontroller som gravid diabetiker. Men snart ska vi iväg o handla inför helgen o köpa gummistövlar till vårt blötdjur till son som älskar dessa vattenpölar som blir nu när snön smälter;=)