Bradbury skrev 2011-10-12 15:02:10 följande:
Fick ingen bricka. Förlöstes med sugklocka och sonen åkte direkt till neo och jag till op för att sys. Fick ingen bricka på bb sedan heller. Har sörjt ofattbart mycket över det. Det var som att vår förlossning och son inte var något att fira.
Samma för mig. Fick åka till op för att få ut moderkakan och jag blödde kraftigt. Jag har funderat och funderat och funderat på varför en sån liten grej som den där dj-la brickan har känts så viktig. Borde vara en skitsak, men så har det inte varit för mig.
Nu andra gången fick jag en bricka, en jättefin sån. Jag berättade att jag inte fått någon första gången och det tyckte personalen var jättekonstigt (ett annat sjukhus än första förlossningen), för de ordnade alltid brickor till alla föräldrar efteråt, till snitten, urakuta snitten, de som behövde till op. I de fallen kom de med bricka till BB, som ligger bredvid förlossningen. Kändes jätteskönt, att få en bekräftelse av dom att det inte var jag som var konstig första gången som blev besviken.