• Anonym (fattar inte!)

    tjocka människor?!

    Hej!
    Jag en person som är oerhört rädd om min kropp och som är fullkomligt livrädd för att bli tjock!
    Jag lever sunt och tänker på vad stoppar i mig..

    Till saken hör att  det går en hel del program på tv just nu ang fetma och feta människor. Såklart för att uppmärksamma vårat samhälle och människor angående problemen kring detta.
    De gånger jag råkat vända över till de programmen och när jag ser feta människor ute så börjar jag att fundera!?
    Jag skall inte säga att jag mår illa men jag kan tycka att en fet människa inte behöver den där sladdriga pizzan eller skräpmaten från de olika matketjorna. Laga maten hemma istället!

    Ok jag köper om man har fel på ämnesomsättning osv men jag tycker att alla som är överviktiga sitter och gnäller över sin situation! - jag är så tjock bla bla bla.. men dom är inte intresserade att ta tag i det! varför?

    Vill dom få hjärt/kärl och andra följd sjukdomar? Vill dom sitta och tycka synd om sig själva? gör något åt det istället och sluta GNÄLL!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-15 21:28
    Efter att ha fått andra perspektiv i frågan så ber jag nu om ursäkt över detta inlägg.. Ibland tänker man faktiskt inte på de orsaker som finns. Sorry!

  • Svar på tråden tjocka människor?!
  • Queenie70

    För det första så tvivlar jag på att syftet med de aktuella programmen som går på tv är i folkbildande syfte. Enligt mig handlar det om socialpornografi med vinstintresse inget annat.

    För det andra, så tycker jag att jag bra mycket oftare hör slanka el. normalviktiga personer gnälla över alla feta människor än de feta själva.

    Bara mitt inlägg. Avser inte ge mig in i en diskussion.

  • Severus
    mikipiki skrev 2012-01-12 20:10:27 följande:
    Jag är så sjukt trött på såna här trådar.

    Lika trista som idiottrådarna "Är jag gravid???"

    -Inte fan vet jag, ska man svara då...inga orakel som sitter på FL och vet allt... 
    Ta ett jävla test och se själv, typ 
    Våga Vägra Östrogen
  • Anonym (bara tips)

    Det är inte dem feta/tjocka som gnäller över att dem är feta/tjocka..
    Det är smala bimbos som går runt och antingen gnäller över hur tjocka/feta dem är eller över hur rädda dem är för att bli feta/tjocka när dem i själva verket är antingen helt normala eller typ undernärda.. 

  • Miilla

    Hej!
    Jag en person som är oerhört rädd om min kropp och som är fullkomligt livrädd för att bli alkoholist!
    Jag lever sunt och tänker på vad jag dricker..

    Till saken hör att  det går en hel del program på tv just nu ang droger och missbrukande människor. Såklart för att uppmärksamma vårat samhälle och människor angående problemen kring detta.
    De gånger jag råkat vända över till de programmen och när jag ser fulla människor ute så börjar jag att fundera!?
    Jag skall inte säga att jag mår illa men jag kan tycka att en alkoholiserad människa inte behöver den där ölen eller spriten från systembolaget. Drick vatten istället!

    Ok jag köper om man har fel på generna osv men jag tycker att alla som är missbrukare sitter och gnäller över sin situation! - jag är hemlös bla bla bla.. men dom är inte intresserade att ta tag i det! varför?

    Vill dom få hjärt/kärl och andra följd sjukdomar? Vill dom sitta och tycka synd om sig själva? gör något åt det istället och sluta GNÄLL!

    Ungefär lika upplysande inlägg............................


    In my thoughts In my dreams You've taken over me It's like I'm not me...
  • Aprildimma

    Om feta människor skulle kunna göra något åt sin situation tror jag de skulle gjort det! Förmodligen försöker man efter sin förmåga, tror jag i alla fall som inte har lika taskig människosyn som du.

    Ofta ligger det något mer komplext bakom övervikten, men många människor - som du tex - är väldigt fördomsfulla och tror att det handlar om dålig karaktär eller lathet... Och det hjäper in någon att gå ner i vikt!

  • Anonym (fattar inte!)

    Haha Gud så dumt

  • Scream2
    Anonym (fattar inte!) skrev 2012-01-12 20:34:24 följande:
    Haha Gud så dumt

    Trådstarten
  • Tigermammis

    Suck o stön och jämmerdal.......släng ut din TV

Svar på tråden tjocka människor?!