Anonym skrev 2012-04-01 17:30:31 följande:
Med den logik vissa av Haschrökarna i den här tråden tänker så skulle man få lov att ge sig ut och bli gruppvåldtagen för att kunna ta hand om människor som blivit utsatta för sexuella övergrepp alltså?
Lika med läkare som behandlar mördare och liknande på psyk, de måste ut på praktik och mörda 5-6st innan de klarar av jobbet?
Sen en massa flumsnack om hur stor del av alla människor som egentligen får problem med drogerna? Fan spelar det för roll, av de patienter som TS möter så har ju 100% problem uppenbarligen..
Ni gör ingen vidare reklam för Cannabis iallfall..
Tror inte TS behöver känna till exakt hur varje drog känns, det är misären, avtändningarna och samhällets skamstämpel på dessa personer hon behöver förstå, inte själva rusens känsla.
Vidare är det Alkohol som är den allra vidrigaste drogen:
www.reuters.com/article/2010/11/01/us-drugs-a...Det var nog inte den logiken som "haschrökarna" presenterade här utan mer att varje sak vi gör här i livet ger oss erfarenhet.
Om en person som har själv blivit utsatt för övergrepp jobbar sedan med att hjälpa andra så har denna nått i bagaget en person som inte har råkat för övergrepp omöjligt kan ha.
Det spelar givetvis stor roll, när folk gör påståenden att "många" får problem så låter det illa, när man sedan korrigerar det att det är inte många alls, det är defacto nån enstaka procent av drogbrukare som får problem med eller på grund av sina droger så låter det mycket mer jordnära.
Tror inte att ens nån hade tänkt att göra reklam för cannabis, däremot är det ganska vanligt att propaganda flödar över när man diskuterar ämnet och det kan man inte låta stå oemotsagt.
Ts har nytta av VARJE relaterat erfarenhet, det är väl inte det svåraste att förstå, om det en missbrukarlivstill med stressen ångesten och osäkerheten eller om det är "bara" att veta vad dom olika droger gör spelar ingen roll, allt är plus på hennes konto.
Men du har rätt, alkohol är den värsta drogen vi har tillgång till, blir då ganska roligt när folk ojar sig över droger som inte ens kommer nära alkohol.