Har ett recept på bröd som jag tycker är väldigt gott och lätt att göra. Beroende på vad man vill ha för tjocklek på kakorna får man ut kanske 16-33 st (får jag i alla fall)
Har inte räknat ut kostnaden men jag tycker det är ganska billigt.
5 dl mjölk 2,5 dl havregryn 50 g jäst (funkar med både den röda och blåa men jag brukar ta för matbröd.) 1 dl rapsolja ca 12 dl vetemjöl 1 tsk salt
1. värm mjölken i en kastrull till 37 grader (fingervarmt)
2. Häll mjölken i en bunke och finfördela och blanda ut jästen där i.
3. Blanda ner alla ingredienser förutom saltet. Knåda degen i ca 10 minuter.
4. tillsätt salt och knåda i fem minuter till.
5. låt degen vila i 30 minuter under bakduk.
sätt ugnen på 225 grader
Sedan ska man kavla ut degen till en tjocklek på ca 1 cm och ta ut runda kakor som man sedan kavlar riktigt tunt. Sedan ska kakorna jäsa tills de är 1 cm tjocka igen. Nagga kakorna och skjutsa in i ugnen.
gräddas i 5 minuter (eller tills de fått en fin färg) i 225 grader (mitten av ugnen)
På detta sätt får man ut fler kakor men jag tycker det tar så lång tid att jäsa dem igen så jag brukar kavla ut till degen till den tjocklek jag vill, nagga och sedan skjutsa in i ugnen direkt.
Om man gräddar kakorna när de är väldigt tunna får man hård bröd, nästan som knäckebröd. Tjockare kakor ger ett mjukare bröd.