Inlägg från: Valborgs |Visa alla inlägg
  • Valborgs

    ~* Juni Bebisar 2013 *~

    Madelen: tror den ska komma i februari.. Har oxå funderat på den, men tycker framhjulen ser så små ut på bild :(

  • Valborgs

    Många fina namn där Madelen! Några speciella ni funderar mer på? :)

    Vad mysigt med RUL snart ung mamma! Jag har mitt nästa måndag, känns som en evighet.. ;) så härligt när man får se de små och (förhoppningsvis) få veta att allt är bra..

  • Valborgs

    Ja, vad trött man blir på folk som inte stannar hemma när de är kräksjuka! :( bara för några dagar läste jag en konversation mellan en vän på fb och hennes kollega. Kollegan undra om vännen kunde jobba åt henne då hon och hennes son var kräksjuka och det var ingen annan som kunde. Men om vännen inte kunde så skulle hon gå in och jobba iaf, på inrådan av chefen!! Och hon jobbar på lidl, ett ställe där man kommer i kontakt med folk hela dagen. Blev så arg och flera med mig som inte kunde vara tysta!

    Alexandra: jag vet hur det är med att börja om en vecka, jag blev flyttad 4 dagar på kub och efter att innan ha gått in i ny vecka på torsdagar så gör jag det nu på måndagar.

    Så idag är det 18+0 här! :) (eller imorgon enligt vissa sidor, men går efter 1177-appen nu)

    Madelen: kul att vagnen snart kommer, berätta gärna vad du tyckte. Det ser ut som man knäpper om liggdelen med knapparna som är runtom, tycker dock sittdelen ser rätt så liten ut? Men ska iaf ge den en chans och kolla på den innan vi bestämmer något.

  • Valborgs

    Längtar till mitt RUL, inte förrän nästa måndag dock. Har oxå bf 17 juni. Men enligt 1177 går jag in i ny vecka på måndagar (och en del andra på tisdagar), har valt att gå efter 1177 iaf :)

  • Valborgs

    Missme: är inte det sf-måttet normalt? Man brukar väl säga att man ska ligga på samma som den veckan man är i ca?

  • Valborgs
    ToTo10 skrev 2013-01-14 14:22:56 följande:
    Hej på er alla!
    Hoppas allt går bra för er!
    Jag har inte riktigt orkar hålla till här de senaste veckorna...
    Allt går tyvärr inte så bra som vi hoppats...
    Började med blödningar och när de var på väg att ge sig, hade inte blött på ett par dagar, så kom det vatten...
    Vi åkte till akuten och under hela tiden vi var där kom inget mera... Jourläkaren kom, gjorde undersökning och vi fick se dem små... Allt såg bra ut, inget öppet, bra med fostervatten och båda rörde sig som de skulle. 
    När vi åkte från akuten kom dock mer vatten och det fortsatte komma under natten, sen lugnt hela dagen efter, kom på kvällen och natten..
    Ett par dagar senare hade vi ny kontroll som visade att inget fostervatten alls fanns kvar runt den ena tvillingen... :( Hjärtat slog fortfarande, men den låg, såklart, helt stilla... Kunde inte röra sig alls.
    Fick ny tid 3 dagar senare, samma då... Inget vatten, helt stilla, men hjärtat slog...
    Ny tid på onsdag igen och då har bebis legat utan vatten över en vecka, så hoppet att hinnsäcken ska läka ihop så vatten kan fyllas på är ganska obefintlig nu... Och, även om den skulle göra det är chansen inte stor att bebis skulle överleva särskilt länge... Utan vatten kan den ju tyvärr inte utvecklas :(
    Den andra tvillingen mår iaf hur bra som helst, bra med vatten, rör sig som den ska och precis så stor som den bör vara. 
    Så vad vi nu är mest oroliga för är hur allt detta kommer påverka den andra tvillingen...
    Läkarna vet tyvärr inte mycket mer än oss... Täta kontroller och väntan är det som gäller nu! Och fortsätta försöka hålla hoppet och humöret vid gott mod. 

    Tycker så otroligt synd om vårt stackars lilla hjärta som ligger där och inte kan röra sig alls...
    Vi slits hela tiden mellan att försöka glädjas åt den tvillingen som mår bra medan vi samtidigt börjat sörja den vi med största sannolikhet kommer att mista.... 
    Vad fruktansvärt för er, känner verkligen med er!
    Finns det någon chans att vattnet kan komma tillbaka igen eller vad säger dem?
    En vän till mig gick igenom hela graviditeten med för lite vatten och har idag en pojk på 1½ år, det går kanske inte jämföra med ert fall. Men hoppet är ju det sista som lämnar en.

    Stora kramar till er!    
  • Valborgs
    Madelen21 skrev 2013-01-16 17:22:27 följande:
    så var vi hemma från ul och allt såg bra ut.. blev flyttad 2 dagar och nu har vi bf 19/6
    och... vi väntar en Prins <3 

    Vad skönt att allt såg bra ut! :) Grattis till pojken..
    En liten midsommarbebis kanske <3
    Har du gått över med de andra två? 
  • Valborgs

    Åh vad jag längtar till måndag så jag själv får se vad som gömmer sig där inne :)
    Jag tror tjej.
    Kinesiska kalendern, bikarbonat- och rödkålstestet säger kille.. ;)

Svar på tråden ~* Juni Bebisar 2013 *~