Solrosen82 skrev 2013-01-05 22:27:06 följande:
Jag tänkte skriva nåt på Facebook när vi fått svaret från fvp:et och varit på Rul som är på torsdag. Tror inte det blir UL bilden, mer nåt i stil med att barnen längtar så till juni då bebis kommer :)
Jag var jättesugen på mjölk, fil och ost tidigare, men sen jag började med kvinna-vitaminer så har det lagt sig. Hoppas slippa järntabletter då en tablett innehållet dagsbehovet av järn.
Förlossningen vill jag helst bli igångsatt. Gick 10 dagar över tiden sist och ut kom en pojke på 5410gr. Moderkakan släppte inte och jag var en hårsmån från att åka in på operation. Bm har redan pratat med spec mvc om att vi ska få prata med en läkare några veckor innan bf om en igångsättning. Jag har hört att det brukar vara svårt så de flesta är emot onaturliga förlossningar. Och jag är spyless på vårdpersonal som säger att jag e lång och klarar av stora barn!
Jag äter gravid/amning vitaminer och kalciumet och järnet går inte så bra ihop ju så min barnmorska rekommendera att ta vitaminen på morgonen och sen järntablett på kvällen.