MiCorazon skrev 2014-03-06 08:29:57 följande:
Hej allihopa!
Var på kursen Föda utan rädsla igår som är grundad av Susanna Helin. Det var så himla bra! Känner mig mycket lugnare och tryggare inför förlossningen än tidigare. Även om jag inte har någon förlossningsrädsla så kan alla gå kursen eller läsa boken. Man får så bra verktyg som man kan använda för att undvika stress, spänningar och rädsla som skapar 50% av smärtan under förlossningen.
Det som gav enormt mycket var att vi jobbade i par, med vår partner. Så min sambo fick lära sig hantera min smärta genom beröring, massagetekniker, röstläge, närhet, andning och tankens kraft. Längtar lite efter att få testa detta nu!
Kort sammanfattning:
4 verktyg som kan används som check punkter (som partnern skall påminna en om) om vi skriker och stressar upp oss och har ont:
- Andning - ljudlös andning och lugn andning, andas normalt. Inget högt snabbt flåsande. Inget profylaxflås. Detta är tvärtemot profylax som de anser ta mer energi och minskar kraften i krystningarna.
- Avspänning - låt kroppen vara tung ner mot marken, partnern ska massera dig neråt aldrig uppåt. Något som hjälpte var en teknik där han tog sina händer och drog med fast stabil hand från axlar ner längst sidorna, ända ner mot knäna. Väldigt avslappnande. Partnern ska även vara väldigt nära med hela kroppen, som en skedning. Behöver man lite respit så ska vi komma på ett tecken som jag kan göra och då fattar han att han skall ta ett steg bakåt.
- Rösten - sänk hakan och gör tunga vibrerande ljud (typ aaaa, oooo) ner i magen samtidigt som du krystar. Så luften skall användas ner i magen till att trycka på. Vibrationen av detta masserar även organen och släpper spänningar och smärta. Skrik (även om man lär göra det nån gång :) ) inte rakt ut när du krystar med hög haka, då försvinner kraften. När partnern lugnar ner er så ska han även ha munnen nära era öron.
- Tankens kraft: När man gör allt detta så säg ord som är positiva och som även påminner en om hur man ska arbeta i allt detta; Jaaaa... Tuuuuung..... Luuuugn.....
I det stora hela så ska partnern ha dessa verktyg så han kan hjälpa oss. Vi ska bara följa med i kroppen och försöka att andas normalt när det gör som mest ont.
Innan en värk börjar ska vi säga Nu! och sen avslutar man värken med en gemensam Suck...tillsammans med partnern. Sucken gör också att man släpper spänningar och stress.
Hon sa att även om man har de här verktygen så hamnar man ibland eller ofta beroende på hur det fungerar på en på skalan Stress & Rädsla men det är då partnern ska jobba med verktygen och få en tillbaka till andra sidan av skalan som är Lugn & Trygghet.
Övningarna vi gjorde var helt fantastiska för vi kom varandra så nära så jag började nästan gråta en gång när min sambo satt jättenära mig och masserade neråt på min kropp och använde sin lugna röst och ord och andning och så gjorde vi det tillsammans. :) Förstår nu att min partner betyder ännu mer i förlossningsarbetet än vad jag tidigare trott eftersom jag märkte sån skillnad på allt vi lärde oss. Det var han som guidade mig och som fick hela min kropp att slappna av och känna trygghet och glädje. Så impad av honom! Så nu ska vi göra övningarna i helgen så vi kommer in i dem lite mer.
:)
Vad kul att kursen var bra! Härligt när man känner att man verkligen får något med sig därifrån.
Jag har haft detta tänk själv, utan att läst något om det, men just att kroppen arbetar på av sig själv när jag slappnar av. Mitt huvudfokus inför förlossningen är lugn, trygghet och tillit till min egen kropp. Tankens kraft är fantastisk och tar oss otroligt långt tror jag!