Längtanefterlilladig skrev 2013-10-25 09:04:41 följande:
Är det inte otroligt att mitt i allt så blir man spontant gravid. Får man fråga anledning till att du fått ligga i sängen? Vilket låter hemskt jobbigt.
Längtanefterlilladig skrev 2013-10-25 09:04:41 följande:
Är det inte otroligt att mitt i allt så blir man spontant gravid. Får man fråga anledning till att du fått ligga i sängen? Vilket låter hemskt jobbigt.
Ja visst känns det som ett mirakel när det helt plötsligt går efter flera års kamp.
Det är orättvist det där med hur lätt eller svårt det är för olika par/kvinnor att bli gravida. Man får trots allt komma ihåg att de allra allra flesta lyckas förr eller senare, bara man orkar kämpa på tillräckligt länge.
Oj, fick du stå för alla läkemedelskostander själv? Vi fick alla läkemedel på högkostnadsskyddet. Däremot har processen i sig kostade helt vansinnigt mycket pengar. Vi har gjort landstingsfinansierad IVF, men räknar man in alla resor till kliniken, karensdagar och sjukskrivningar samt att vi efter år av fruktlösa försök i Sverige vände oss till en utländsk IVF klinik så har vi lagt ner långt mer än hundra tusen på våra barnförsök hittills.
Då man aldrig funnit någon orsak till våran barnläshet, och resultatden efter i IVF räknat kvalitet av ägg och spermier och antal befruktade ägg alltid varit toppen bra började det känns hopplöst när jag ändå inte blev gravid. Den bottelösa skräcken som sätter klorna i en när inte ens den hjälpen som finns att tillgå när man har svårt att få barn hjälper. Därför vände vi oss utomlands. Och på den kliniken konstaterade man att jag hade ett defekt immunförsvar som uppfattar graviditet som ett hot mor kroppen, vilket gör att mitt immunförsvar bryter ner varje embryo som försöker rota sig i min livmoder. Men efter en månad med kraftigt immunsänkande läkemedel blev jag alltså spontant gravid.
Annledningen till sjukskrivning och sängläge är mina blödningar. Jag har haft två större blödningar, och då menar jag stora blödningar då det rinner ner längst benen och jag fyllt 5 bindor med blod på nolltid. Veckorna efter dessa blödningar har jag blött rikligt men inte fullt så mycket. Nu kommer det mest gammalt blod och små stänk av färskt blod (peppar peppar).
Annledningen till blödningarna är lågt sittande och delvis föreliggande moderkaka. Moderkakan ligger alltså så lågt att den ligger för livmodertappen. Vid rörelse blir det slitningar i moderkakan så livmodertappen där den "växt fast" inte är flexibel och detta orsakar bristningar av kärl. Därför har jag behöv ligga helt stilla till att börja med. Nu får jag röra mig lite, gå till toaletten, till köket, gå runt lite inne och ta mig till läkarbesök. Men ja, det har varit och är fruktansvärt jobbigt att vara helt stilla. Dels för att tiden går så fruktansvärt långsamt och det är svårt att hålla alla orostankar på avstånd när man inte har nått att göra och dels för att man får så ont i kroppen. Jag är normalt en mycket aktivt person som fram till graviditeten tränade 7 dagar i veckan, så detta är verkligen en prövningen för mig.
Försöker dock se det som att detta är en väldigt kort period i livet, och går allt bra så är det såklart värt det.
Kul att höra allas historier och vägen fram till graviditet : )