Deelicious skrev 2013-12-17 17:46:35 följande:
Näe men att dela säng är en mycket intim relation. Jag älskar mina barn men skulle aldrig acceptera att en 5åring sov med oss varje natt. Barnen får sova själva eftersom jag anser att just sängsovning är för "intimt" och dessutom sover jag helt naken eller med sexiga underkläder. Jag är personligen väldigt "sexuell" under nattens gång och kramar och tar på min man flera gånger på ett sexuellt sätt.
Ja, må vara en märklig beskrivning men jag tror att många tänker samma som jag men jag uttrycker mig i orden de inte vill säga.
Och till er som sover nakna med barnen: EUW!! Tänk att vakna och ha barnets typ fot inborrat mellan benen eller barnets händer på tuttarna(Ja i sömnen rör man på sig och sånt kan ske)
Kortfattat: Barn får sova med barn och vuxna med vuxna :) Rättvist? eller hur?
Och barn som inte har några syskon då? Vem får de sova med?
Nej, jag tycker inte att det är något problem om mitt barns hand skulle hamna på mitt bröst. Brösten är nämligen inget sexuellt för mig. Visst, jag blir tänd när min man smeker dem. Men det blir jag när han nafsar i min nacke också. Innebär det att barnen inte får röra min nacke? Är den också sexuell?