Majspinglan skrev 2014-09-01 13:46:34 följande:
Jag måste verkligen få skriva av mig..
Jag är ju hemma från jobbet nu och har sonen på dagis, det är inte hel dagar men kanske 6tim.. Men helvete vad jag mår dåligt över att ha han där, och att vara hemma och inte göra ett skit.
Han är ju fem och har sån energi som jag inte kan tillgodose för tillfället. Men det här tär på mitt psyke, nån som känner som jag? :(
Ha inte dåligt samvete! Det är
jättetufft att ta hand om energiska barn och vara gravid (och ha ont och vara trött och orörlig). Jag har en liten ettåring som min karl är föräldraledig med nu. Är i v. 35 och ska jobba in i det sista, eftersom det är SÅ mycket jobbigare att vara hemma med sonen än att sitta på ett lugnt kontor och jobba (trots att det senare också är väldigt krävande).
Emma90 skrev 2014-09-01 13:43:11 följande:
Tack så mycket, vi hoppas också på att det drar igång idag.
Fick pratat med en spec läkare idag och hon berättade att min lever är för bra så den låter inte igångsättningsmedlet passera i tillräckligt hög dos. Men nu ska dom öka dosen och jag har börjat med igångsättning #3 med en tablett under tungan idag. Dock va detta 3 timmar sedan och än känner jag inget :(
hoppas verkligen alla ni får en mycket mycket smidigare förlossning :)
Men stackare! Vad utdraget det blev! Hoppas att det biter snart! Heja!!!