Anonym (Still standing) skrev 2015-04-25 06:33:45 följande:
Fast det beror ju främst på att vi lever längre och sedan att fler fall upptäcks tidigt. Det har ingenting med statistiken för psykisk ohälsa att göra, så ditt inlägg faller. . .
Det förklarar inte varför så många unga drabbas av cancer...
Anonym (anonym) skrev 2015-04-25 10:49:15 följande:
Var massor med människor som fick cancer förr i tiden fast då dog de av den och inte sällan hade den inte ens hittats utan människor tynade bara bort av oklara skäl.
Ja, kanske....men det är inte omöjligt att vi har mer cancer på grund av vårt stressade samhälle, för de saker som förr orsakade cancer- som t.ex. farligt arbete- har väl också minskat. Idag har vi robotar som kan göra dessa uppgifter.
Vi vet väldigt lite om vilka epigenetiska effekter stress har på våra gener. En del tror att stress hos ofödda leder till ökade fall av t.ex. autism.
Här i Sverige har vi alla förutsättningar för att bedriva forskning kring t.ex. krigsskador, men troligtvis anses det inte vara intressant, för att vi inte har avrit i krig på länge (förutom de som ger sig av frivilligt i krig).
Men krig är också stress, och vi kanske inte ska vara så säkra på att inte de skador som drabbar många, är av exakt samma sort. Vi är inte resistenta mot psykisk stress.