När jag var mindre funderade jag ibland på varför inte mina föräldrar tog hål i mina öron när jag var liten, eftersom så många andra hade det. Jag fick det i födelsedagspresent, precis som jag önskar mig, när jag fyllde 13 år.
Idag har jag full förståelse för varför inte mina föräldrar tog hål i mina öron när jag var så liten, de ville inte utsätta mig för smärtan när jag inte valt det själv, och dessutom inte göra ett kosmetiskt ingrepp som jag inte själv kunde förstå innebörden av. Och detta är jag otroligt tacksam för, även om jag bara var 13 år när jag gjorde hålen så fick jag iallafall välja själv.
Förr tog många hål i öronen på småbarn, inte en aning om varför.. Men det ser man ju sällan idag, och det är nog för att många föräldrar tänker steget längre idag.