Core skrev 2025-11-08 08:52:25 följande:
I de fallen det är så är ju isåfall den springande punkten cheferna? Att beklaga sig över föräldrar som grupp är ju ändå inte legitimerat på något vis?
Precis som en förälder får uppdatera sig om sina rättigheter måste alla andra ta eget ansvar och skydda sina egna intressen. Det är inte småbarnsföräldrarnas sak att göra bara för att ett fåtal utnyttjar systemet?
Den här tråden är en sån där whataboutism tråd, där ni ändrar narrativet löpande när ni får slut på argument. Läs om trådstarten och kärnfrågan och se att det handlar isolerat om föräldrar som utnyttjar sin lagliga rätt. Nu har det kommit att handla om bidragsfuskare, just för att alla argument föll platt.
Till syvende och sist är det chefens ansvar att du som anställd kan vara ledig i den mån du bör ha rätt till, inte Lisa, Lotta, Fia, Pia, Mias (copy paste från trådstarten)
Absolut, det är chefer (och HR i vissa verksamheter tydligen) som inte kan regler och som därmed inte ser till efterlevnaden av dessa.
Inte fackförbunden heller tolkar jag det som för om man är en medarbetare som år efter år ser sig själv överkörd (kanske felaktigt) av föräldrar som missbrukar systemet så antar jag att man tagit upp frågan med facket? Eller flaggat för att man har ett arbetsmiljöproblem?
Om inte så har man till viss del sig själv att skylla.
Men i den bästa av verksamheter så vore detta en icke-fråga eftersom chefer hade haft koll, hade begärt in underlag och hade hanterat ledighetsansökningar på ett korrekt sätt.
Huruvida de som räknas upp i trådstarten verkligen nyttjar sin lagliga rätt vet ingen här, eftersom ingen vet om Lisa, Lotta mfl 1) har barn äldre än 18 mån och därmed också 1b) dagar kvar att ta ut? Och eller 2) om de haft tre perioder ledighet för 2025 redan eller ej?
Lagstöd finns under vissa förutsättningar, men dessa är för oss okända.