• Joyce

    Visparnas tråd # 7

    Nä fy för såna män! Vi brukar se till att bjuda hem folk med jämna mellanrum eftersom då är det tydligen enda gången vi städar... så jag fattar om det var segt Maxie. Jobbigt att era män är borta så mycket på kvällara det är faktiskt tyngre än vad man kan tro tycker jag att ta en hel dag och sen hela kvällen också.

    Fisk: Ja jag har haft samma som du (fast mot gräs), heljobbigt och det förstörde nästa hela sommrarna. Fick äta medicin jämt och aldrig ha öppet fönster eller vädra kläder ute osv. Men nu är jag så gott som besvärsfri Jag fick en remiss av husläkaren till en allergispecialist (jag går på cityvården, men det finns på sös och huddinge också tror jag). Man börjar med att ta 1 spruta/vecka i 15 veckor. Sen 1 spruta/varannan vecka i 8 veckor, sen 1 spruta/4:e v i 4 veckor, sen 1 spruta var åttonde vecka i 4 år. Jag har nu ett år kvar och är besvärsfri. Jag tyckte det lät toppen när jag började men ska erkänna att det har varit lite jobbigare än jag trodde. Man blir rätt trött och slut de dagar man har tagit sprutan (som att vara allergisk) och det är ju ganska ofta i början. Det tar ca 45 min att ta den eftersom man måste sitta kvar och vänta i 30 min på plats för att kolla så att man inte får en reaktion. Sen så får man även betala som ett läkarbesök (240 kr) varje gång plus själva medicinen (ca 2000/år) men högkostnadsskydd gäller. Så bara man är motiverad att genomföra det så rekommenderar jag det. Och det låter det ju som att du är Kolla upp det nu så kanske du kan börja till hösten!

  • Joyce

    Jag har några frågor.

    1. Erik har ammat mer än vanligt i helgen. Är det värmen?
    2. Ska man ge vatten när det är varmt isf? Isf hur mycket? Temperatur? Han har bara fått smaka från ett glas nån gång.
    3. När (eller om) började ni ge typ rån/majskrokar? Kan man göra det nu?

  • Joyce

    Nä vad trist det var här Kramar till Kerpet, Malla och Maxie som har det jobbigt!

    Pess: Tack för svar! Blev det nån båttur i helgen!

    jam: Ha så kul på resan!

  • Joyce

    En till fråga ang mat. Vi har ju gett lite olika puréer nu ett tag och tänke börja ge smakisar av gröt. Men tror ni att det är ok/bra att fortsätta att ge lite puré till lunch (ca 3 frystärningar) och sen ge smakportion av gröt till kvällen? Alltså att ge båda? Erik har precis börjat gilla puréerna och då känns det dumt att sluta med dem. Det är ju fortfarande inget helt mål utan rätt lite vi ger men jag tycker det kan finnas en idé att ge maten de tider som vi har tänkt byta ut de till i framtiden när vi byter ut hela mål. Alltså puré till lunch och gröt på kvällen innan läggdags. Hur har ni gjort?

  • Joyce

    fisk: Jag tror inte att de vågar lova livslångt skydd (typ 15-20 år tror jag det var) men det är väl också för att det inte finns tillräcklig forskning under så lång tid.

  • Joyce

    nu är det jag igen... spammar idag (=jobbar )

    Hur tänker ni kring solen och solkräm osv? Som jag har förstått det så rekommenderas inte solkräm för barn under 1 år utan det är bara total skugga som gäller. MEN jag har hört från vissa källor att solkrämer med fysikaliskt skydd ska vara ok. Jag tycker att det är skitsvårt att ha E i skuggan exakt hela tiden och skulle tycka att det var skönt att smörja in typ kinderna och näsan på honom extremt soliga dagar (typ nästa vecka på Sicilien?!). Det är ju alltid några små strålar som letar sig in i vagnen. Hur gör ni med sånt?

  • Joyce

    Tack för svar! Det är så bra att få rådfråga experter som ni

  • Joyce

    Vad bra du svarade MaLu! Ja visst är det så att hem och barn för det mesta faller på kvinnan. Så även ofta i vårt (medvetna) hem. Dock har jag iaf turen att leva med en man som förstår vad saken handlar om och som aldrig försvarar sig eller känner att han måste gå till motattack. Så det går iaf att snacka om. Vi har iaf kommit fram till att ju mer utrymme för val, flexibiliet och godtycke som finns ju sämre blir det. Vi har insett att lagar, regler, scheman och bestämmelser är det bästa för ett jämställt förhållande. Låter förmodligen ubertrist i andras öron men ojämställdhet är ännu tristare. Vem som gör vad, olika ansvarsområden (både i hemmet och med Erik) osv osv.

  • Joyce

    shit vad präktig och förnumstig jag lät när jag sa att vi var medvetna. Menar bara att vi pratar massor om dessa saker och verkligen försöker leva jämställt även om det inte är så lätt.

Svar på tråden Visparnas tråd # 7