Nodejas Babes och Bambinos
Vi som gjorde det 2006.
Vi tar väl en vända till brudar?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-12 21:56
Pipptråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-238/m35256069.html
Vi som gjorde det 2006.
Vi tar väl en vända till brudar?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-12 21:56
Pipptråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-238/m35256069.html
Susanne: Jättefin klänning
. Nu var jag och kikade i ditt galleri, vet inte hur jag har missat att ni håller på och bygger, men kan ju vara att det varit så mycket husprat här på sistone att det blandats ihop lite. Så ni bygger ut alltså?
Nu har jag beställt sparkdräkter till Willa från Ida&Emil - Tack Medusan
Det är ju så jäkla billigt!
Imorgon ska jag på fest, hihi.
Hur ska detta gå?
Mend jobbet dessutom. Ska till systemet på lunchen, var väl flera år sen jag var där, hoppas jag hittar rätt bland hyllorna. Och vad ska man dricka?
Jag vet knappt hur man beter sig på fest längre
.
Hoppas jag tål det, är väl ett drygt år sedan jag drack nu...kanske ska man röka en cigarett eller två med?, är väl lika länge sen det. Hiiih.......
Carro: Stackars Sam! Ni har det verkligen inte lätt. HUr har det gått med Sams OP? Har inte hunnit läsa allt sm skrivits i tråden. Blir det en tvåårspresent eller?
Svag: Jag försöker för fullt att få ett fint syskonkort här hemma som vi kan skicka in till tidningen. Men man villju inte att de ska ha nergeggade kläder och när de väl är rena så vill Ivar aldrig sitta still.
Måste ju börja fixa med julkort också.
Jesster: Har nog inte gratulerat Elliot till hans framsteg. Du får nog se upp med Willa för hon verkar ju vara snabb i utvecklingen.
Jossan: Shit vilken SPA-lyx! Och vilken söt ryttarinna till dotter du har.
Mini: Vilken läskig granne du har.
Winner: jag har också dåligt samvete ang TV. Fast här i Spanien är alla TV tokiga så Ivar tittar nog mindre än andra spanska ungar. Läste i typ Vi Föräldrar eller något nu i somras att TV inte är så farligt som man trott utan att det lär barnen mycket. Det som är viktigt att de får se program so passar dem och föräldrarna alltid finns i närheten ifall de skulle bli rädda eller så.
Susanne: Jobbigt att bo i allt damm och trevligt att det går framåt med bröllopet.
Pela: Hoppas att ni gillar lägenheten.
Har nu äntligen fått bekräftad min beställning från Ida&Emil och jag har betalat. Får se hur snabbt det går med leveransen.
Åhh... Vin och cigg...
Vilken klänning blir det?!
Jesster: Ingen av dem
. Det blir något helt annat, kände mig för uppklädd, jag ska ju trots allt inte på gala-middag
(eller jo jag låtsas ju det men så är det inte
)
Varje fest är en galafest numera
En hel hög av mina vänner var på en inflyttningsfest i lördags och när jag ser alla bilder på Facebook blir jag bara ledsen. Jag vill också festa!! Jag vill tjuvröka och bli full! Det är bara det att mina vänner har blivit S. vänner och ska jag på fest så vill han också dit och vi får aldrig barnvakt *suck*
Min duktiga tjejja kom över från rygg till mage idag med sina armar! Igår kom hon över men med armarna under sig.
![]()
tar en amningspaus mitt i allt tvättande.
fattar inte vart all smutstvätt kom ifrån.......eller jo. Diego svettas ner två träningsoveraller, två t-shirts, två kortbrallor, två par kalsonger och två par strumpor om dagen. Ivar äter och leker med maten vilket resulterar i ett antal fläckar, Arvid spyr och bajsar ner mig, sängarna och sig själv och som pricken över i så hade vi gäster i helgen och då blir det ju lite handukar och lakan där också.
Hur får man barn att sluta dra och snurra sig i håret????? Ivar har den fula ovanan och på högra sidan av huvudet börjar han få små flintar. Klipte av en stor del av håret för en månad sedan men det hjälpte inte och jag börjar misstänka att trimmen måste fram. Men finns det verkligen inget annat sätt? Han har ju redan så lite hår så han skulle nog se gansa dum ut i kort-kort.
Jesster: Men shit vad stor hon är!!!!! Och jättesöt!!!!!!
Jesster: jo, jag har samma tanke men jag ville ha det som absolut den sista utvägen, vill helst inte raka honom, kanske är jag lite löjlig.