• Anonym (Kränkt)

    Polis övergrepp

    Min sambo skulle skjutsa en granne till affären igår eftermiddag och blev påhoppad på parkeringen utanför affären av en gående sivilpolis. Hon frågade hur det var här då och min sambo talade om att allt var bra. Då visade hon sin bricka och ringde efter en polisbil som skulle komma med en alko mätare. Han fick blåsa och allt var ok, men blev utsliten ur bilen och fick ställa sej med fötterna brett isär o händerna på polisbilens tak och blev visiterad. Han blev behandlad som värsta brottslingen. Han blev tvingad att följa med för att lämna urin o blod för drogtest för att polisen påstod att han hade röda ögon.Inte heller det prover gav något utslag. De ringer mej som var kvar hemma och talar om att min sambo är hos polisen och ska prata lite, men någon annan förklaring fick jag inte. Det värsta är att min sambo känner sej oerhört kränkt och utsatt och har inte ens fått en ursäkt eller förklaring av den polis som först påstod att han var onykter och hade tagit droger. Till saken hör att inte NÅGON av oss har ens testat droger och alltid tagit avstånd från sånt och uppfostrat våra barn att tänka som oss. Vi är över 50 år. Får verkligen polisen bete sej hur som helst ostraffat. Jag är dessutom hjärtsjuk och får inte oroas i onödan då jag får en attack av oro och stress, och det fick jag så min sambo hittade mej på golvet när han kom hem. Efter medesinering piggnar jag alltid till tack o lov men man kan ju bara tänka sej hur rädd min sambo blev.

  • Svar på tråden Polis övergrepp
  • Anonym (FFL)

    Jag gjorde vadå? Och om de så va en kille med likadan vagn och exakt till utseende som jag så ska dom inte bara be en släppa vagnen o gå bort. utan att förklara varför.


    Soulie skrev 2008-12-22 15:24:56 följande:
    Anonym (FFL) skrev 2008-12-22 15:19:44 följande: ja se där , du lyckades vrida ett missförstånd till att dom bara hade stoppat dig hip som happ ;D troligtvis hade väl någon stulat något i barnvagnen och så hittade dom dig o måste kolla (:
  • Anonym (makt?)

    Varför förfina allt som skrivs här??
    Det är INTE ok att en mamma ska gå bort från sin barnvagn utan att förklara varför! Det är inte okej att vara tvungen att visa upp innehållet i en mcdonalds påse!

  • Anonym (FFL)

    Pappa Inte mamma, men inte lätt o veta när man är anonym ju
    Anonym (makt?) skrev 2008-12-22 15:32:03 följande:


    Varför förfina allt som skrivs här?? Det är INTE ok att en mamma ska gå bort från sin barnvagn utan att förklara varför! Det är inte okej att vara tvungen att visa upp innehållet i en mcdonalds påse!
  • HelenaMaria

    Jag hade blivit bra kränkt om en polis hade tvingat mig att visa upp innehållet i en MCDonaldspåse eller bett mig att öppna pizzakartongen. Någon måtta får det väl vara?

    Lite OT kanske: Visst, bra att de fokuserar så starkt på narkotikan, men de kan väl ändå satsa krutet på de "riktiga" skurkarna bakom allt istället för att tvinga heroinmissbrukaren Hasse att pissa i en mugg??

  • Anonym (FFL)

    Klargöra oxå att jag klankar inte på alla poliser. Finns massa som e ok och ett par sm är värda guld. Men i de stora hela hr jag mest mött as tll poliser

  • Anonym

    Jag undrar varför vissa personer gång på gång drabbas av ohyfsade poliser? Varför väljer polisen ut vissa personer och trakasserar dom?

  • Anonym (makt?)

    klart att det finns bra poliser men väldigt många är väldigt odrägliga och utövar gärna sin position :)

  • logg81

    Jag har inte mycket över för polisen. I mina ögon är de hottentottar som inte vet vad de pysslar med.
    Ringde ner till polisstationen för några år sedan och frågade hur de såg på lagen om hästar innanför stadsgränsen. Hur långt in i stan man fick ta in häst... Jag pratade med säkert 10 st poliser och INGEN kunde svara på min fråga. Dåligt!
    Jag stoppade ett knivslagsmål när jag var 17-18 år en nyårsnatt. Polisen körde bakom nattbussen hem och satt kvar som 2 st idoter och stirrade när killarna som tjafsade tumlade ur bussen. Jag gick fram och slet undan killen som slet upp kniven.... Mitt i pågående slagsmål. men poliserna var väl glada över att någon annan tog tag i saken så de slapp ge sig ut i snödrivorna.
    För ett tag sedan var min mamma ute och gick med hundarna och såg några killar som fjuttade eld på skolan här. Mamma pekade ut vilka det var på platsen men polisen hånflinade bara åt henne och sa att sånt hade de minsann inte lust med nu... Hallå??? När ska man ta vittnesmål om inte så snabbt som möjligt?

    Det finns säkert bra poliser. Jag tvivlar inte en sekund på det! Men otroligt märkligt att rikspuckona hamnat i min stad!

    TS. Gör en anmälan om kränkning. Om det inte finns någon misstanke om påverkan tror jag inte att de kan haffa folk hur som helst. Åtminstonde ska ni kräva en ursäkt från dom. Man sliter inte ur folk hur som helst ur bilar bara för att de sitter och väntar....


    Jag och Auleen - För varandra. Mot resten av världen.
  • HelenaMaria

    Jag har aldrig haft något problem med polisen och de få jag träffat har varit trevliga. Dock har jag fått för mig att en del poliser ogillar eller misstror personer med "alternativa" utseenden, t.ex. dreadlocks, uttalad vänster-stil etc. Dessa alternativa personer kan ju dessutom vara "knarkare" och därför ska de testas oftare än andra och får följa med till polisstationen. Polisen brukar sällan hänga efter Johan Johansson som ser så duktig och välkammad ut, eller hur, för han kan väl inte vara en sådan där otäck haschrökare?

Svar på tråden Polis övergrepp