Boende i Schweiz del 9
Välkommen till del 9 i Schweiztråden!
Här träffas alla vi som på något sätt har anknytning till Europas vackra alpland!
Välkommen till del 9 i Schweiztråden!
Här träffas alla vi som på något sätt har anknytning till Europas vackra alpland!
Var i Schweiz hör du hemma? Suisse Romande eller Allemande?
Hej Stårschan! Välkommen till Schweiztråden! Jag bor i tyska delen av Schweiz. I Zürich. Rätt många i tråden kommer från tyska delen. Sedan finns det en liten italiensk grupp och en fransk grupp. Bor du också i Schweiz?
Här är föregående tråd om du vill läsa:
www.familjeliv.se/Forum-11-239/m43967881.html
Hej hej jag hänger kvar här till flyttlasset går...
har oxå hittat hit!
bra jobbat amazonas! vem vet, snart kanske vi kan få till en träff! våra bebisar är ju rätt jämngamla eller hur?
Bra jobbat att starta upp en ny trâd, Amazonas! Var precis hos doktorn och kollade min lilla, lilla bäbis i magen, OCH belv framflyttade en hel vecka, sâ plötsligt är vi i v. 16 och inte v. 15!! Nice!
Det var länge sen vi fikade pâ den här trâden... Hmmm, kanske dags? Kramar!
Räkmamman- kan du fika även må-fre eller slutar du sent? Bättre med helgen?? Vilken dag är bäst för dig? Är du redan i v 16!? NICE! Ska bli kul att se din mage! Jag har ju Mutterschaftsurlaub så jag är rätt flexibel.
Jag hittade också hit
Vilket härligt väder vi har, hoppas det håller i sig så vi kan bada hela augusti och september typ
Vi har tagit en promenad utanför vårt hus i dag, hamnar direkt bland böljande majsfält och härliga kullar.
Och jag har bara 10 min med tåget till Stadelhofen. Ärligt talat, varför bor inte fler i Uster undrar jag
Stårschan
Jag bor i tysktalande delen jag med, straxt intill Zurich.
Amazonas
Hur länge ska du vara mammaledig?