• Judas

    Aga?

    Agar ni era barn?
    När jag växte upp fick jag ta emot örfilar när jag hade betett mig illa. Jag tycket att en liten "lavett" alt dask på rumpan kan vara ett bra sett att lära barnen veta hut?
    Vad tycker ni?
    Motivera era svar tack!

  • Svar på tråden Aga?
  • Plutteli
    majess skrev 2009-09-28 07:42:04 följande:
    Men oj oj oj vilka jätte tår jag visst råkade trampa på...... Om du läser i tidningen att ngn har blivit misshandlad på gatan,är det första du tänker på då att personen i fråga har fått en dask på näven??? Tror inte det. Och jag rekommenderar starkt att du läser vad jag började skriva i mitt inlägg. Att daska sitt barn på näven(vilket jag för övrigt faktiskt aldrig har gjort men har full förståelse för de som gör det...) är väl absolut INTE grund till att anse att ngn inte är värd sina barn?!? Det finns barn som far så fruktansvärt illa här i livet,med alkoholiserade /narkomaner till föräldrar,barn till människor som fullständigt ignorerar sina barn på alla fronter och lilla du sitter där på dina höga hästar och delar ut åsikter som jag förstår när jag läser ditt inlägg inte är förankrat i verklighetens problem för barn över huvudtaget!! Ta näsan från molnen och börja engagera dig i saker som verkligen behövs läggas energi på.
    Allt beror också på hur saker ser ut i övrigt!

    För ett barn som vanligen får mycket kärlek så kan en dask vara nått de inte bryr sig i (vilket dock helt tar bort meningen med att slå i vilket fall)
    För ett annat barn som kanske tex. utsätts för psykisk misshandel också kan en liten dask som utifrån ser oskyldig ut vara extremt hemsk eftersom det sätts i samband med annat som inte syns för en utomstående person.
  • krabbanoss
    majess skrev 2009-09-28 07:42:04 följande:
    Men oj oj oj vilka jätte tår jag visst råkade trampa på...... Om du läser i tidningen att ngn har blivit misshandlad på gatan,är det första du tänker på då att personen i fråga har fått en dask på näven??? Tror inte det. Och jag rekommenderar starkt att du läser vad jag började skriva i mitt inlägg. Att daska sitt barn på näven(vilket jag för övrigt faktiskt aldrig har gjort men har full förståelse för de som gör det...) är väl absolut INTE grund till att anse att ngn inte är värd sina barn?!? Det finns barn som far så fruktansvärt illa här i livet,med alkoholiserade /narkomaner till föräldrar,barn till människor som fullständigt ignorerar sina barn på alla fronter och lilla du sitter där på dina höga hästar och delar ut åsikter som jag förstår när jag läser ditt inlägg inte är förankrat i verklighetens problem för barn över huvudtaget!! Ta näsan från molnen och börja engagera dig i saker som verkligen behövs läggas energi på.
    Varför kommer det alltid svar som "...höga hästar..." och "Ta näsan från molnen..." när man kritiserar barnmisshandel!?
    Menar du att antingen så sitter man på höga hästar och aldrig gör fel, eller så slår man sitt barn!? Att det inte finns ngt där emellan??
    Som sagt, släpp sargen och kom in i matchen, är du snäll!

    Vidare, mina tår kliver du absolut inte på, min syn på dom som inte har förmågan att uppfostra sitt barn utan att slå är att deras argument/resonemang inte är så värst mycket att fästa vikt vid. Helst hade dem väl velat rätta mig med att ge mig en lavett! Det märks direkt att det inte finns ngn förmåga att kommunicera med sitt barn!!

    Varför ställer du det ena mot det andra...att om man kritiserar föräldrar som slår, så blundar man för annat elände ett barn utsätts för? Även detta är ett återkommande resonemang för er som förespråkar barnmisshandel! Finns det verkligen inga bättre argument för dig att använda i din iver att förespråka barnmisshandel??

    Slutligen, om du i ditt vuxna liv...låt oss säga på din arbetsplats får ett slag på din hand, eller ute på stan, eller i ditt hem...anser du då inte att den andra personen gör ett stort fel då!? Är det OK att ngn ger dig en lavett??
    Skulle inte tro det, utan då skulle det vara ramaskri!!
    Men så fort ett litet barn blir utsatt för föräldrar som inte har förmågan att fostra utan att slå, så är det ok! Och vi som kritiserar sitter direkt på våra höga hästar, vi blundar för barn som lever i misär pga föräldras problem.
    Hör du inte själv hur illa ditt resonemang låter, och tyvärr...du har INTE lyckats med ditt försök att legitimera barnaga!!
  • Veladis

    Aga blir inte OK för att det finns saker som är värre!
    Att använda kroppsbestraffning är fundamentalt fel oavsett om det gör lite ont ellerm ycket ont, det kränkande, kan vara förödande för barnets självkänsla och dessutom olagligt. Det finns betydligt bättre sätt att vägleda barn. Och det innebär inte per automatik att man är mesig elelr en "låt-gå-förälder". Snarare att man är en klok förälder som inser det sjuka i att tillfoga ett litet barn smärta i uppfostringssyfte.

  • majess
    krabbanoss skrev 2009-09-28 08:21:41 följande:
    Varför kommer det alltid svar som "...höga hästar..." och "Ta näsan från molnen..." när man kritiserar barnmisshandel!? Menar du att antingen så sitter man på höga hästar och aldrig gör fel, eller så slår man sitt barn!? Att det inte finns ngt där emellan?? Som sagt, släpp sargen och kom in i matchen, är du snäll! Vidare, mina tår kliver du absolut inte på, min syn på dom som inte har förmågan att uppfostra sitt barn utan att slå är att deras argument/resonemang inte är så värst mycket att fästa vikt vid. Helst hade dem väl velat rätta mig med att ge mig en lavett! Det märks direkt att det inte finns ngn förmåga att kommunicera med sitt barn!! Varför ställer du det ena mot det andra...att om man kritiserar föräldrar som slår, så blundar man för annat elände ett barn utsätts för? Även detta är ett återkommande resonemang för er som förespråkar barnmisshandel! Finns det verkligen inga bättre argument för dig att använda i din iver att förespråka barnmisshandel?? Slutligen, om du i ditt vuxna liv...låt oss säga på din arbetsplats får ett slag på din hand, eller ute på stan, eller i ditt hem...anser du då inte att den andra personen gör ett stort fel då!? Är det OK att ngn ger dig en lavett?? Skulle inte tro det, utan då skulle det vara ramaskri!! Men så fort ett litet barn blir utsatt för föräldrar som inte har förmågan att fostra utan att slå, så är det ok! Och vi som kritiserar sitter direkt på våra höga hästar, vi blundar för barn som lever i misär pga föräldras problem. Hör du inte själv hur illa ditt resonemang låter, och tyvärr...du har INTE lyckats med ditt försök att legitimera barnaga!!
    Om jag på min tex arbetsplats skulle få en dask på handen skulle jag självklart bli vansinnig men jag skulle INTE(här kommer poängen...) kalla det misshandel.....
    Och det är just det jag vänder mig emot,att kalla en dask på handen för barnmisshandel,det är att ta i.Och eftersom du anser att det skall benämnas på det viset förstår jag inte alls varför du formulerar dig annorlunda när du kommer med den jämförelsen med dask på hande på ex min arbetsplats.....??
    Jag har ALDRIG sagt att en lavett skulle vara ok!!!! Där anser jag att det kallas för barnmisshandel.Min åsikt,och även det ENDA jag har påstått i detta forum är att daska ett barn på handen INTE enligt MIG är barnmisshandel! Inget annat så dra inte in lavetter o dyl i diskussionen med mig tack.
  • SaramedM
    majess skrev 2009-09-28 14:11:49 följande:
    Om jag på min tex arbetsplats skulle få en dask på handen skulle jag självklart bli vansinnig men jag skulle INTE(här kommer poängen...) kalla det misshandel.....Och det är just det jag vänder mig emot,att kalla en dask på handen för barnmisshandel,det är att ta i.Och eftersom du anser att det skall benämnas på det viset förstår jag inte alls varför du formulerar dig annorlunda när du kommer med den jämförelsen med dask på hande på ex min arbetsplats.....?? Jag har ALDRIG sagt att en lavett skulle vara ok!!!! Där anser jag att det kallas för barnmisshandel.Min åsikt,och även det ENDA jag har påstått i detta forum är att daska ett barn på handen INTE enligt MIG är barnmisshandel! Inget annat så dra inte in lavetter o dyl i diskussionen med mig tack.
    Vad du TYCKER är oväsentlige, att daska på handen är enligt lag aga och förbjudet
  • majess
    Veladis skrev 2009-09-28 10:39:44 följande:
    Aga blir inte OK för att det finns saker som är värre!Att använda kroppsbestraffning är fundamentalt fel oavsett om det gör lite ont ellerm ycket ont, det kränkande, kan vara förödande för barnets självkänsla och dessutom olagligt. Det finns betydligt bättre sätt att vägleda barn. Och det innebär inte per automatik att man är mesig elelr en "låt-gå-förälder". Snarare att man är en klok förälder som inser det sjuka i att tillfoga ett litet barn smärta i uppfostringssyfte.
    Nej självklart är det inte så att det ena är ok för att vissa saker är värre.
    Vad jag däremot tycker är att det överfokuseras så negativt på ngt som att daska ett barn på handen (och med daska menar jag inte att drämma till så man storknar...)
    Visst det kan vara förödmjukande,men det lär också barnet att det finns neg känslor kopplat med att tex måla på tapeterna eller hacka med en gaffel i bordet,det lär dem att det fanns trista konsekvenser av att göra så och därför gör dem oftast inte det mer.
    Som Pavlovs hundar...
    Att enbart säga till barn hade ju i den bästa av världar varit underbart,helst om de hade lyssnat redan efter första tillsägelsen...men nu är det ju inte så med barn,och om barnet inte har fattat att det inte är ok att tex hacka i bordet efter 6 tillsägelsen,vad skulle du göra då???
    För ärligt talat tror jag verkligen inte att ngn som håller med mig här inne anser att man väljer att daska barnet på handen med en gång,utan det blir ju ett alternativ när det andra inte funkar.
  • majess
    SaramedM skrev 2009-09-28 14:14:56 följande:
    Vad du TYCKER är oväsentlige, att daska på handen är enligt lag aga och förbjudet
    I vilken lag bok hittar du det?
  • SaramedM
    majess skrev 2009-09-28 14:19:26 följande:
    I vilken lag bok hittar du det?
    Den svenska!
  • majess
    SaramedM skrev 2009-09-28 14:20:57 följande:
    Den svenska!
    No shit???