Löpartråden 13
Hej och välkomna till löpartråd nummer 13!
Här hör alla med ett löpintresse hemma oavsett om man är nybörjare, elitsatsande eller bara nyfiken.
Hej och välkomna till löpartråd nummer 13!
Här hör alla med ett löpintresse hemma oavsett om man är nybörjare, elitsatsande eller bara nyfiken.
Skulle träna igår men det vart snöpligt- årskortet slut, dörrmojten ville inte släppa in mig!
Så jag cyklade en liten sväng mellan Rydebäck där jag bor och Råå småbåtshamn istället, det fortaste jag kunde. Vansinnigt varmt och vackert men disigt var det längs Öresund, denna bonussommarkväll.
Så inte mycket träning det blev, men ändå nåt. Och gissa vem som stod först i kön när gymägaren låste upp i morse kl 8!
Så 5 km idag, men jag har helt tappat rytmen efter förkylningen, maken och jag har halsont varannan dag ungefär men det blir inte mer än så.
Jag tror vi har fått flera skolvirus på raken?! Och helgens gräddtårtefrossa hjälpte väl inte heller... ![]()
Morr... Tjejmilen sprungen och det lär verkligen bli sista gången. VARFÖR låta så många springa på en sådan smal bana??? Bättre att flytta hela alltihop till breda vägbanor så folk får möjlighet att löpa.
Starten var ju fullständigt kaos! Vi liksom hur många andra startade i fel fält.
Men efter att ha hört många snabbare löpares tiden så lär jag vara nöjd med min... landade på 51:30 men det hade kunnat gå bra mycket fortare om man bara kunnat komma fram. Jag var nog rätt tuff i min framfart men mestadelen av loppet gick "av" banan, i diken, nyponrosbuskar, gräsmattan etc. Nä, det här gör jag inte igen!
Inte kul att läsa om alla skador och sjukdomar.
Min förkylning är på väg bort, däremot fick jag i söndag eftermiddag och igår fruktansvärt ont i mage, rygg och bröst. (Mestadels kändes det i ryggslutet och i fästet mellan magen och revbenen typ). Kan det vara träningsvärk? Inte för att jag borde få det efter ett 5 km-lopp, för tempot var inte våldsamt mycket snabbare än mina träningspass..?
Det känns inte som träningsvärk, mer som molande värk (mensvärk om man nu ska jämföra med något "tjejigt") Någon som känt av något liknande?
Hmm. Det var ju faktiskt en intressant fråga. Hur hittar ni tiden för att träna (speciellt ni med barn)?.
Har ni bestämda dagar för er träning eller försöker ni pressa in det där det passar (efter nattning, tidiga mornar, lunchen på jobbet, etc)? Tränar era sambos/makar också? Hur fördelar ni det för att hinna med?
Suck... Dagens ortopeddiagnos: Troligen ett skadat muskelfäste eller skadad sena i
Tensor fasciae latae- muskeln, samma muskel som kan ge löparknä. Detta med löparknät googlade jag reda på själv, inget som läkaren sa.. Ännu en remiss till specialistidrottsortoped... Blä... Han sa också att detta var en väldigt ovanlig skada, hmmm.. Han pratade om operation som trolig utväg... Konstigt, om det nu är detta, varför får jag ont i den änden av muskeln, den ovanliga skadan när de allra flesta som får ont i den muskeln istället får de stora besvären i knät/löparknä? Läkaren var ganska ställd i allafall över hur detta skulle behandlas, tog tom in en kollega för konsultation... Inget enkelt fall i allafall...
Han skulle se till att jag får träffa "rätt" person nu också, som verkligen kan dessa skador. Även om jag inte fick så mkt hjälp så kändes det bra ändå för han var verkligen mån om att det skulle bli bra..
I morgon ska jag till sjukgymnasten, ska bli intressant att höra vad han säger om denna "diagnos"...
Gbgtjej, trist att det inte var bättre nyheter... Bra ändå att de tar det på allvar och månar om att det ska bli bra!
Idag känner jag mig mer positiv än på länge: sprang efter middagen och gjorde milen på 55 minuter, vilket är helt ok med mina mått. Efter den här tvåveckors mardrömsförkylningen trodde jag att jag var ute för räkning, men nu jäklar!