Aprilmammor 2010
Här pratar vi vidare, vi som hade Bf april 2010. Nu är våra bebisar här!
Välkomna hit!
En länk till den gamla bf-tråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html
Här pratar vi vidare, vi som hade Bf april 2010. Nu är våra bebisar här!
Välkomna hit!
En länk till den gamla bf-tråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html
nej här är det tyst..
Hiphiphura hur är det med lillkillen då?
Vi har haft kompisar från Stockholm på besök, verkligen jättekul trots att barnen retade gallfeber på varandra och pockar på uppmärksamhet när vi föräldrar vill prata och pimpla vin
hipphipp: Hur gick det på vc och hur är det med honom??
Hej hopp!
Är nu hemma efter en vecka i husvagn!
Vi har varit i Kalmar,Öland och på High chaparral.
Är nu hemkommen med många tusen mindre och många högar med tvätt!
Hoppas alla har de bra, ska försöka röja undan här lite så ska ja se om de är nåt o läsa ikapp ikväll!
Hej hej! Har era små börjat med smakportioner?
Annamamma: Välkommna hem, hoppas ni haft det skönt
Madde: Ja, då åker vi till Stockholm
Tokis: Nej, jag har inte börjat med smakportioner och som jag känner nu ska jag försöka dra på det tills hon själv börjar visa intresse (om det går dvs).
Var ett tag sen nu. Har haft fullt upp med flytten bla...
Någon som vet hur man går till väga för att se om man kan få hjälp med magen? Jag har nu kört Tupplermetoden ett bra tag, men har fortfarande glipa på ett par cm och det blir inte bättre! Nu är ju E bara 3 månader, men med tanke på att jag började när han var 2 veckor att göra övningarna regelbundet så borde det väl vara bra resultat nu? Eller så är det bara jag som är otålig. jag ville helst vänta med vanliga crunches till dess glipan var borta. Vill inte förvärra, men vill ju kunna börja träna hårdare snart också.
Jag går ner i vikt stadigt (vad annat vore att vänta med tanke på nya läget
), men inte så snabbt (och det gör mig inget, då hinner skinnet med bättre), men magen blir som sagt inte mindre i samma takt.
Högst irriterande.
Jag har iallafall beslutat att vara hemma ett år till. Ta det lugnt med barnen och bara landa i lite lugn och ro innan jag ger mig på studier. Så ska försöka skaffa k örkort, träna och lite annaat smått och gott
Sorry för ego. Har varit en (av många) lång dag och nu ska jag försöka sova lite.