Aprilmammor 2010
Här pratar vi vidare, vi som hade Bf april 2010. Nu är våra bebisar här!
Välkomna hit!
En länk till den gamla bf-tråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html
Här pratar vi vidare, vi som hade Bf april 2010. Nu är våra bebisar här!
Välkomna hit!
En länk till den gamla bf-tråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html
Idag har Antons första tand visat sig så lagom till hans 5 mån dag kommer nog den vara uppe helt =)
Algot bara gnäller o gnäller.
Han är inte alls nöjd längre. Jag har bara burit runt på han hela tiden de senaste dagarna. Så fort ja sätter mig ner framför datorn så gallskriker han.
Stegräknaren går ju i bott iaf om man vill se nåt positivt i de hela!
på tal om skor , visst brukar väl barn ha stl 19-20 när dom börjar lära sig gå?
jag hittade nämligen ett par jättesöta skor i stl 19-20(9-12månader) på loppis som jag provade på harry( bara för att kolla vad han har för stl på fötterna ungefär. o tårna var ända fram i kanten
!! jag blev helt paff. har han verkligen så stora fötter eller har jag helt fel ang stl på barns föter i lära-gå-åldern??
(ps. jag köpte såklart inte skorna, har hört att d inte är bra för barns fötter att köpa begagnade skor)
Majken har fått sina första tänder nu, de två nedre har ploppat fram ![]()
tusen tack för svaren!!!!
Eowyn: Jag kommer inte ihåg storleken på skor när David var mindre. Skor till barn ska vara 1,5-2 cm större i foten just för att deras fötter växer så fort och de behöver rörelseutrymme i skon. Jag har köpt begagnade gummistövlar till David eftersom vi behöver 2 par (ett till förskolan och ett hemma) så då tycker jag det är onödigt att lägga 200:- /sko för något som används mer sällan. Alva kommer få ärva vissa skor efter David, typ gummistövel och kanske tofflor. (fast i ärlighetens namn kommer jag nog köpa nytt, lite mer tjejigt
)
Annamamma: Håller han inet på att få tänder eller något då tro? Eller har separationsångest? Är det inet nu de börjar ty sig? (vilken koll jag har med David hade man stenkoll ...)