Aprilmammor 2010
Här pratar vi vidare, vi som hade Bf april 2010. Nu är våra bebisar här!
Välkomna hit!
En länk till den gamla bf-tråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html
Här pratar vi vidare, vi som hade Bf april 2010. Nu är våra bebisar här!
Välkomna hit!
En länk till den gamla bf-tråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html
Algot sover jättedåligt dagtid. tar bara en smålur då o då. vakna 7 imorse o va vaken till 12. sov liten stund, men vaknar hela tiden o vill bli buren. Natten sover han bra,inatt i 5 timmar. tappar nappen ofta dock, men somnar om når han får tillbaka den!
vikten e kaos för mig, har kört jättesträng gi men gick bara ner några hg på några veckor. unna mig lite chips i helgen, en 300g delat på 4 pers. gått upp 7 hg idag av de.
väger man alltid på morgonen på tom mage för o få rätt resultat.
blir tokig!
jag fick ju tillbaka min mens snabbt, men sen har ja inte sett röken av den,vetesjutton var den håller hus.ja brukar alltid ha regelbunden o fick regelbunden direkt efter förra gången. sexat har vi inte gjort.
Funderar på de där med sköldkörteln,ska nog ta ett prov när jag ska till bm den 31.5
Den här gången gick jag upp närmare 22kg. Dom har försvunnit nu. 20 kg försvann på tre veckor, två kilo til har försvunnit den här veckan. Lillebror är 1 månad nu.
Har ca 25kg till att gå ner, så jag har börjat lägga upp ett träningsprogram. Tar det lugnt nu i början, kommer öka på sen när lillebror slutat amma. Har ammat dom andra i bara några månader så kommer nog göra så med lillebror också. Kanske 4-5 månader.
Lillebror kan sova i 3h mitt på dagen. På natten vet jag inte, han äter ett par gånger, men somnar om med en gång sen. Jag somnar ju också så jag har ingen koll på tider då direkt (liggammar, han sover bredvid mig). Men sovande och ätande är olika från en dag till en annan, fortfarande. Har inga direkt rutiner ännu.
Omidvar: Tuwa sover 3-4 timmar på natten första vändan, sedan 1½-2 timmar på natten/dagen och jag ammar henne enbart. Rekord tiden på natten är 5½ timme, men en engångs förteelse.
Idag är Tuwa 1 månad! Tiden går så snabbt, man hinner inte riktigt med. Var hos BVC idag och på en vecka har hon ökat 220 gram - skönt! Har nämligen haft lite problem med amningen de senaste dagarna då hon blivit matad med flaska en gång i lördags och en gång i söndags. Efter det så ville hon vara lat och få via flaska igen, men jag har verkligen varit envis och trilskas med amningen och hon har legat och bökat för det mesta. Men nu, äntligen förstår hon att det är amning som gäller igen. Gah! Att de ska till sig sättet att suga ur flaskan på en gång.
Angående grav.kilon, jag gick ned 15 kg på 15 dagar, men jag har ju mina 5 kg kvar. Vet dock inte om jag står still eller vad som händer, måste väga mig (har dock ingen våg hemma). Jag måste dock börja tänka lite mer på min kost, har ätit glass på kvällarna nu de senaste dagarna och det går ju inte för sig, om man ska gå ned i vikt. Promenarar 1-2 timmar varje dag. Men nu vill jag börja sätta igång och styrketräna... hur lång tid brukr man avstå ifrån sådan träning?
Wincent sover bara 2-2,5 timme i sträck, dag som natt, önskade han kunde sova längre stunder på natten iallafall
Jag gick upp 13 kg jag, gick ner 10 kg på några dagar, kom i mina gamla byxor efter en vecka, har nog 1 kg kvar att gå ner tror jag, har inte vägt mig på en vecka, men det pendlar mellan 1-2 kg som jag har kvar.
Men jag får allt tänka på vad jag äter, är ju tyvärr konstant hungrig nu när jag ammar känns det som
Helene - Nej det är dte jag menar, jag har gett upp nu.. Ska ju endå till bvc på Torsdag, så tänkte ta upp det med henne då. Inte världens bästa sköterska tyvärr :( Är väldigt missnöjd med henne..
Ang. vikt, jag gick upp 23 kilo och har gått ned dom alla.. Så det är skönt, men jag vill ned några kilo extra iaf.. Det är dom som är svåra att få bort. Är en riktigt liten gottegris tyvärr ;p Men försöker hålla mig i från allt som är mums faktiskst :)
och ang sovning - Julius sover fruktansvärt dåligt på dagarna, Kan powernapa lite så där. Sover en timma här o en timma där.. Men sedan finns det dagar han sover bra på dagarna också.. Men så fort det blir mörkt ute så är det som att han förstår att det är sovdags :) För då blir han jätte trött o på nätterna sover han 4 - 5 timmar i sträck innan matning..
Prova att mäta er i stället för att kolla vikten. Jag har gått ner 10 av 12 kilo, men inte tyckt det hänt något. Men det gör det enligt måttbandet och det gör att motivationen hålls uppe.
Jag har 4,5 kg kvar att gå ner av 17-18 kg, men jag önskar att jag hade tagit ett midjemått efter förlossningen och fått se hur det minskar! Jag kom i mina vanliga jeans efter några dagar, fast magen hade gärna fått bli lite mindre sladdrig 
Igår blev Noel 3 veckor, tiden går så snabbt samtidigt som det känns som att han alltid har funnits här
Å han blir bara mer och mer kelsjuk för varje dag som går! Att bara ligga i famnen funkar inte, man ska GOSA med honom
Tur han har en storasyster som gärna tar sig an uppgiften om mamma och pappa sysslar med annat.
På nätterna sover Noel allt mellan 1½ till 4 timmar i sträck, men oftast är det 2½ timme- samma intervall som då han äter på dagen. På dagen är han vaken ganska mycket men sover några längre pass på kvällen ist.
Jag har snart gatt ned 13kg av 17kg, men jag hade dessutom nagra extra kg sedan dottern sa helst skulle jag vilja ga ned 6-7 kg till. Vi far se hur det gar. Med dottern gick jag snabbt ned 14kg, men sedan stod det still. Nu gick jag ned 11 kg ganska snabbt och sedan har jag gatt ned resten langsamt men säkert. Sa jag hoppas att jag fortsätter ga ned. Det stör mig inte om det tar lang tid, sa länge jag ser att jag har en nedgang. Men jag tvivlar pa att det blir sa. Jag far nog kämpa lite.
Benjamin har nu börjat sova mer pa natten och mindre pa dagen. Dessutom sover han längre stunder ocksa. Pa natten somnar han runt 20:00 och sover till dess att jag gar och lägger mig, da lyfter vi upp honom i vart rum och da far han att äta. Sedan sover han till 05-tiden. Sedan äter han dock lite oftare, vid halv sjutiden brukar nästa matpaus bli. Pa dagen äter han ung. var annan timme.
Idag somnade han i bärsjalen redan 18:30 coh sover fortfarande trots att jag lagt över honom i spjälsängen. Vi far se när han vaknar. Nu ligger han ju redan i vart rum dessutom och blir inte störd av att jag bär upp honom. Ska bli spännande att se.
Var till bvc idag. Lillebror väger nu 5,5kg
. En månad gammal.