Aprilmammor 2010
Här pratar vi vidare, vi som hade Bf april 2010. Nu är våra bebisar här!
Välkomna hit!
En länk till den gamla bf-tråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html
Här pratar vi vidare, vi som hade Bf april 2010. Nu är våra bebisar här!
Välkomna hit!
En länk till den gamla bf-tråden:
www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html
Blev lite konstigt där...
Jag känner inte av det minsta av foglossning nu vilket jag är så glad över. Nu har jag även fått lillebror till att kunna somna själv, i egen säng så kanske kan jag få in lilte mer träning.
Innan barnen var jag vältränad, stark och smidig. Långt ifrån hur jag är nu och jag trvis verkligen inte med att vara så svag och orörlig som jag är nu. Har ju fått barnen tätt så jag har inte direkt hunnit med att komma ifatt mellan gångerna heller.
Barbamamma: det kommer gå super, så får jag göra jämt
Igår blev jag orolig för Alva. Under natten sov hon oroligt och ammade inte som hon brukade, hon kändes annorlunda. Somnade i soffan när jag åt lunch och det händer aldrig. Hon sov oroligt i vagnen när jag hämtade David och när vi kom hem började hon knöla som hon skulle sträcka på sig men istället ryckte det i henne som hon fick ett anfall. Det såg lite småläskigt ut men jag blev aldrig rädd och höll koll på henne. Under tiden jag pratar i telefon med maken får hon snarlika ryckningar igen. Jag låter henne sova inne och har henne under koll hela tiden. Efter det sover hon som vanligt. Ett tag ser hon blek ut och maken tyckte när han kom hem att hon verkade slö och hon somnade i hans famn. Sen vaknar hon och siner som en sol. Mot kvällen är hon sitt gamla jag igen men jag kände igår att något inte var ok. Idag verkar det lunt och jag ska till bvc för att pensla naveln på fredag så jag ska höra med sköterskan. Om inget annat har vi läkarkoll 1/6. Maken sa igår att man vet ju inte, hon var ju livlös och andades inte när hon föddes. Det kändes lurigt hela dagen igår och oron gnagde i min mage. Hemska tanke, men tänk om man vaknar upp och hon är borta liksom ... Usch ...
Vikt: Ja, den är ett smärtsamt kapitel för sig
Jag gick upp 17,5 kilo räknat från inskrivningsvikten. Jag gick ner så bra ett tag, gillade min kropp men sen tog det stopp och jag gick upp istället! Jag har ett par byxor jag kommer i förutom mjukisbrallorna då
Jag har 1,5 kilo kvar till inskrivningsvikten och 6 kilo kvar till vikten jag hade när jag blev gravid. Allt som allt vill jag ner ca 12 kilo. Nu känner jag mig bara svullen och sladdrig. Jag är smalare i ansiktet, runt handlederna och under brösten men sen från midjan och ner är jag bredare
Det är väl där allt itter ... degmage och ladgårdsvägg ![]()
helene:fy vad otäckt med alva
hoppas det inte är nånting bara men jag hade nog aldrig vågat vänta med o ringa
Hej hej..
finns här bakom i kulisserna å läser när ja hinner..
Oj kan verkligen inte fatta att för ett tag sen så satt man här å väntade på våra bebisar å fick läsa att en efter en fick en bebis.. gud vad tiden går fort..*ler*
Här hemma så sover Ellen mycke vissa dagar tycker jag ,hon kan i princip vara vaken max 1timme å sen blir de grinigt väre å dax å sova igen.. på natten sover bra iaf hiner ej vakna helt till liv utan söker efter bröstet å somnar efteråt så de e skönt iaf.
Å så finns de dagar hon e så grinig så tom grannarna hör när hon bara gallskriker.. har fått höra att * Dotterns lungor verkar de inte vara nå fel på * mm...jaja hon e ju inte ens 22 månader än så.. föredrar nog att hon skriker än att ej veta om hon ens kan göra det.
ang vikten så gick ja upp 30 kg å efter förlossningen gick ja ner 10 å sen har ja bara rasa i vikt... har gått ner över 24 kg sen hon kom.. å med dom fick ja gallstens besvären med tillbax.. haft 6 anfall hittills å eftersom dom kommer alltid på nattetid för mig så har de vart jobbigt....
just nu går ja ner ca 0,5 -1 kg i veckan så snart e nog alla etra kg med borta om de inte lugnar ner sig...
plus så fick ja även hemorrojer med på köpet så de kännsinge vidare här inte men ta en dag i taget.
Hur mycke ler å *snackar*era bebisar??
Ellen ler jätte mycke mot mig å 3 åringen men inte nå mot pappa eller stora syskonen.. (do är ju iofs minst med henne pga jobb å skola mm så de kommer väl..
men har upptäckt att hon snackar som sjutton när vi e själva å när ja tar fram en leksak.. då lyfter hon upp händerna å tom försöker å nå leksaken..
å har fått höra en del *snack * ifårn henne med.. men då ska hon inte vara hungrig el trött..=)
Å fy sjutton vad jobbigt Helené... hoppas verkligen att de inte är något som återkommer me lillan.
Helene: Om det är till någon tröst så är du inte ensam om det fenomenet idag. Tuwa har inte heller sovit något utan vill äta heeeela tiden! Har varit nere på stan iaf, men det är inte så kul att ha en skrikande tös i vagnen, folk måste ju tro att man är världens sämsta mamma. Gick runt med henne i famnen ett tag, men då ville hon bara äta, så det var bara leta upp första bästa plats. Ammat konstant inte ens en promenad hjälpte, hon brukar annars somna på en gång men denna gång låg hon vaken konstant och tittade och skrek om vartannat. Nu är jag hemma och la henne i soffan och ammade henne - nu sover hon. Jag hoppas på några timmars sömn för hennes del nu så jag kan pusta ut lite. Och kanske äta lunch!
"Lilla" Emil väger idag 6800g och är 60cm lång, 13v gammal
Ingen som tror på mej när jag säger att han är prematur född 6v för tidigt!
Han fick sina första sprutor igår. Plutten fick feber på kvällen och blev kinkig. Sen sov han nästan hela natten och även nästan hela dagen idag.
Hoppas han är som vanligt imorgon
Saknar min pigga, glada bebbe!
Haft en riktigt trevlig dag idag :)
Varit på homeparty med massa billiga babykläder, men så klart så vaknade Julius precis när vi kom dit ;D Så det var bara o bära han på ena armen o leta kläder med andra ;D haha.. Men det gick bra.. Fick 4bodys o 2 Kortärmade med kort byxor dressar o 3bandanas o en t-shirt för 200 kr :) så det var skit bra det där, synd att det mest var tjejkläder dock :( Så tog det som fanns i pojkkläder jag :D