Mrs K skrev 2010-07-27 22:51:46 följande:
Ja, du har rätt. Jag tror inte jag vill använda ordet gaffeltruck längre. I min familj ska vi kalla sådana för knofsar istället. Varför ska jag använda ord jag inte gillar?

Hahaha!
Jag tycker att snippa är superbra! Det är enkelt och neutralt och passar ihop med snopp. Superbra och superviktigt med ett bra ord att använda om flickors kön! Jag tror faktiskt att det är bra med ett ord som alla använder, att använda egna hitte-på ord som man själv tycker är gulligare eller ännu mer avsexualiserade hjälper säkert inte flickor att få ett avspänt förhållningssätt till sitt kön.
Jag har en pojke och han använder glatt snopp och snippa, precis som dom gör på dagis. Det är ju suveränt, då behöver inte jag sitta och hitta på egna konsitgheter att kalla hans tjejkompisars kön för.
Däremot skulle jag aldrig använda snippa eller snopp för att tala om vuxna människors kön, men för barn tycker ag att dom är utmärkta.