snöstjärna skrev 2010-09-29 14:59:32 följande:
Allt är bra med lilla bönan.
Men vi har förlorat ett syskon.
Visste ju att jag hade en lite annorlunda livmoder, å idag fick jag veta lite mer.
Jag har en hjärtformad livmoder, troligtvis med en skiljevägg emellan vilket gör att det typ blir som två.
Det första hon å vi såg var en tom liten säck .... å lite vätska - troligtvis blod. Så hon konstaterade et missfall.
Men sen körde hon runt med staven lite till .. å där låg bönan!
Å vi fick se ett hjärta picka på.
Dock var det väldigt litet.
Fortsätter jag blöda får jag komma å kolla igen om en vecka.
Börjar jag blöda igen får jag åka in å titta till.
Problemet med att ha en sån här livmoder som jag har, är att det oftast blir prematur barn. Det finns mindre plats att växa på ... de blir oftast lite tillväxthämmade. Så det kommer att bli ett ultraljud var 4:e vecka efter rUL. De kommer ha koll på mig.
Risken för missfall är även större då det ser ut som det gör.
Men nu ska jag njuta av detta å lilla bönan som lever i mig .... å på ett vis är jag "glad" att det bara är en .... men på samma gång lite ledsen över att vi förlorat en liten där inne.
vad skönt att höra, samtidigt som sorgligt.
Gummsan85 skrev 2010-09-29 12:52:18 följande:
vart hittade ni den informationen? slv, va e de? :/
nu har jag iaf ringt till bm, dom ringer dock upp mig 10 över 2 så hoppas att vi är på stället så sväris är ute och lastar då. vill juh inte att han ska höra. vet inte om jag vågar svara annars :(.
livsmedelsverket. Det htitar du här:
slv.se