Tokstolla skrev 2011-11-22 11:45:43 följande:
Jag har hört två saker. Dels den som anmälheten får reda på - att det tar tid att leta upp könsdelar och det är inget som vården vill lägga pengar/tid på. Och dels från en läkare som menade på att (de sena) aborterna minskade ganska drastiskt sedan de inte talar om könet.
Personligen tror jag det är en kombination av de båda. Men det sistnämnda är ganska tragiskt =(
Det finns ingen statistik på att sena aborter skulle ha "minskat drastiskt" sedan vissa landsting beslutade sig för att inte tala om kön som en princip. Andelen sena aborter har faktiskt ökat under de senaste 10 åren. För den som är intresserad:
www.socialstyrelsen.se/Lists/Artikelkatalog/Attachments/18031/2010-5-12.pdf
Det är inte så lätt att få en sen abort beviljad när det inte finns svåra fosterskador eller uppenbara psykosociala problem eller risk för moderns liv. Svårt att simulera något av ovanstående för att göra sig av med en flickbebis (vilket folk verkar tro att "invandrarna" vill).
Liteniapril skrev 2011-11-22 12:30:02 följande:
I jkpg hävdar de att det är mot deras policy pga risken för sena aborter, men eftersom jag passerat v 20 borde det väl inte vara ngt problem egentligen...Ska dock på extra UL 16/12 och då kommer jag vara i v 24 (23+5) om jag räknat rätt, så tänkte fråga lite försiktigt då om man kan få veta kön :)
Vi har ju dessutom RUL kring v. 18-19 för att hinna göra en sen abort om det är något fel på barnet innan det är för sent... Om den som ska göra ditt ultraljud har tid så finns det ingen anledning varför du inte skulle få reda på könet.
Jag gjorde RUL i måndags (Stockholms läns landsting) och den BM letade ganska länge för att se om hon kunde hitta någon snopp eller ej. Det är ganska lång tid avsatt för ett RUL och ofta blir det tid över.