• DreadOn

    Juni-barn

    Fick vårt underbara plus igår på BIM-2 och är helt klart upp över öronen fulla med kärlek och glädjerus. Tänkte att dom som vill följas åt med funderingar, historier, frågor och svar och framförallt stöd får gärna skriva in här. Själv så mår jag toppen och det känns som jag går på moln, lite molvärk och trötthet får man räkna med.
    Vi har redan en pojke på lite över 2 år som kommer bli den bästa storebron i hela världen. Med honom i magen hade jag en super bra graviditet så man kan bara hoppas på samma tur denna gången. Är lite nervös inför mitt jobb eftersom det är ganska fysiskt påfrestande, men ska till Willys idag och storhandla snack som jag kan stoppa i mig för att försöka hålla ett möjligt illamående borta. Några snack-tips Kanske?

    Kärlek & Respekt 
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-09-27 21:34
    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m61294009.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-09-27 21:35
    Juni BF listan i ovanstående länk.
  • Svar på tråden Juni-barn
  • Dancia

    Jag berättade precis för barnmorskan här på förlossningen om allt och hon skulle prata med dem andra för att eventuellt fixa en bedömning på måndag nästa vecka när jag är i 38+0. Håller tummarna hårt nu och hoppas att de är medgörliga.

  • inarosegarden

    var hos bammorskan idag.  väntar mitt andra barn, hade bf den 1/6... igår efter en efterlängtad färdknäpp, kom slemproppen! har lite molande värk men inget mer. hade dessutom fått högre blodtryck, tror att det var 121/90 om jag minns rätt, så ska tillbaka på tors o kolla om jag inte hinner föda innan dess... läste att det var fullt på sthlms bb!!! gah, jag blir så nervös nu, jag ska ju föda på danderyd!!!!! nån som hört nåt mer?

  • MissFörstånd

    Sophieand - Grattis.

    Precis hemkommen från specialist mödravården. När jag skulle vila idag så typ "somnade" hela vänster sida av kroppen. Det pirrade i ögonlock, näsa, läppar, tunga, arm, hand, fingrar och ben. Sen blixtrade det framför ögonen. Allt slutade och jag fick världen huvudvärk. Åkte till SMVC, allt bra med bebis. Troligtvis migrän! NU ska jag äntligen försöka vila!

  • Nangijala

    Grattis till alla nya bebisar! Är lite avis, men nu får bebis vänta tills nästa vecka med att komma ut då sambon jobbar i skövde i veckan och då hinner han nog inte hem om  det startar på dagtid!! Är inte så trött på graviditeten i sig, är mest trött på att det är ett helvete att kissa varje gång!

  • Elvis Mamma

    Har också en sambo som jobbar på annan ort då och då, idag åker han till Norrland vilket innebär att han kommer vara 7 timmar bort i några dagar så just nu vore det inte ypperligt om bebis tittar ut

  • Nangijala
    Elvis Mamma skrev 2012-06-04 16:09:47 följande:
    Har också en sambo som jobbar på annan ort då och då, idag åker han till Norrland vilket innebär att han kommer vara 7 timmar bort i några dagar så just nu vore det inte ypperligt om bebis tittar ut
    Vi sa samma sak om ett datum på vi väntade vårt första barn, just DET datumet fick hon INTE komma för sambon hade sin c-uppsats opponering! Men visst tusan var det just den dagen hon valde att titta ut i v 37+3.. så det skulle väl inte förvåna mig om den här bebisen väljer att titta ut på typ torsdag :) Vilken panik det skulle vara!!
  • Elvis Mamma

    Nangijala: Men så typiskt Ja vi har sagt lika vi, att de liksom inte skulle förvåna oss om de drar igång just när sambon är högst upp i Norrland Men då våran barnvakt bor 1 timme bort å jag inte har körkort så hoppas jag att sambon är hemma den dagen de drar igång

  • Ensortsmamma

    Om färdknäpp fungerar eller inte, men slemproppen lossnade nyss och jag har som sagt haft jätte molvärk i ryggen som strålat ner i höfterna hela dagen :)

  • RocketQueen
    inarosegarden skrev 2012-06-04 15:18:14 följande:
    var hos bammorskan idag.  väntar mitt andra barn, hade bf den 1/6... igår efter en efterlängtad färdknäpp, kom slemproppen! har lite molande värk men inget mer. hade dessutom fått högre blodtryck, tror att det var 121/90 om jag minns rätt, så ska tillbaka på tors o kolla om jag inte hinner föda innan dess... läste att det var fullt på sthlms bb!!! gah, jag blir så nervös nu, jag ska ju föda på danderyd!!!!! nån som hört nåt mer?
    Jag tror inte att man ska hänga upp sig för mycket på sånt där, min bm har sagt att när det är sådär mycket folk på förlossningarna så brukar det vara ganska bra ruljans så det brukar lösa sig ändå. Hennes tips var att ringa rätt tidigt när man känner att det händer nåt så att de är förberedda på att man är på väg. Alltså inte vänta tills man inte står ut längre utan ringa redan när man känner att man börjar få värkar. Jag hoppas på att få föda på Södra BB och där har det bara 3 förlossningar åt gången!