fransyskan skrev 2012-07-23 09:19:08 följande:
Jag insåg -- lite lagom sent som vanligt -- att jag och maken faktiskt bara har ca en månad kvar av att bara vara ett par, inte en mamma-pappa-barn familj. Har satt som mål att satsa lite extra på oss sista veckorna så att vi har "toppat upp" tanken innan bebisen kommer.
Jag har också tänkt lite på detta. Låter smart att aktivt satsa på det!
Vi har precis varit bortresta i tre veckor och haft semester, och mest bara varit vi två och tagit det lugnt och mysigt. Känns dock svårt att göra något mer "aktivt" för att ta tillvara på tiden, men vad har ni tänkt göra?
Jag måste dock erkänna att denna tanken inte bara har slagit mig, utan även skrämmer mig en hel del.
Jag är rädd att aldrig mer få vara ensam med min sambo, aldrig mer bara vara mysiga och han och jag.
Kan i mina värsta stunder tom nästan bli lite svartsjuk på bebisen och tänka att min sambo bara kommer fokusera på bebisen och helt glömma bort mig. Knäppt jag vet,

någon som tänkt likadant?