• trossan

    Augustibebis 2012

    Issan- jag tycker alla de där övningarna låter vettiga och sköna, om än lite tama jmf med vanlig träning förstås. Förstod inte riktigt när man skulle börja och hur länge/ många man skulle göra bara?
    Men knipövning försöker jag verkligen göra varje dag, så fort jag kommer på!!

  • trossan

    Haha på tal om tradera och sen hur många kläder man behöver i 50/56- det är nog dags att jag börjar kolla auktioner på de lite större storlekarna nu då!!
    Snart har jag väl shoppat upp till strl 110 :)

  • trossan

    Hej alla,
    Har helt tappat tråden känner jag. Det kommer så mycket inlägg så jag blir alldeles matt.
    Känner att jag har massor att svara på, och vill svara på.. Får dåligt samvete.

    Men för nu så kommer jag nog vara tyst ett litet tag.
    Har just blivit sjukskriven 50% och insåg nog inte själv förrens jag blev, det hur mycket jag behövde det! Varit så trött, haft huvudvärk, magkatarr o sammandragningar.
    Ligger hemma i sängen nu, kommer jobba 2,5 dar i veckan, och magen har varit konstant sammandragen och hård sen 5 imorse, aj!

    Blev nästan mer stressigt på jobbet av att veta att jag kommer vara borta en del. Satt hela dan igår och pusslade med de kommande veckorna samt gjorde klart en masa saker för att "hinna" vara hemma sjuk idag..
    Så, helt färdig.

    Men, jag fortsätter läsa allt med stort intresse! Och återkommer med inlägg så fort jag känner att jag orkar!

    Stövelkatten- hur gick det för dig, skulle inte du också ev få sjukskrivning hos läkaren i onsdags..?

    Kram!

  • trossan

    Angående aktiva i tråden eller ej-
    Jag är kvar och läser om er varje dag! Blev bara för mycket att skriva så mycket jag ville. Men återkommer nog mer aktivt snart. Är hemma 50% nu, så skönt och välbehövligt!
    Låg hemma hela fredagen med mensvärksliknande ont och sammandragningar. Hemsk Huvudvärk efter en halv dag på jobbet igår.. Men, jag testar att jobba på!

    115 dagar kvar för mig! Underbart att vi börjat med nedräkning istf uppräkning som det var i början! :) :)

    Kram på er alla!

  • trossan

    Anneh- jag jobbar på kontor. Så det är inte det fysiska som gör det, utan bara stress och trötthet. Kroppen klarat bara inte att vara igång heldagar tyvärr.

    Och sen det blev känt att jag ska jobba bara 50% känns det lite som att jag bara fick dubbelt så mycket att göra!

    Men, som sagt, jag testar ett tag!

    Läkaren kände iaf på min tapp förra veckan och den såg bra ut!
    Jag försöker tänka positivt- att jag får öva på djupandning när jag har ont i magen! :)

  • trossan

    A R - grymt, tack för tygtips! Blir en tripp till söder inom kort!

    Trist med gnällig jobbig dag.. Imorgon blir bättre får vi hoppas!
    Själv har jag haft ont i huvet sen jag vaknade o det går inte över trots att jag vilat hela fm. Kanske är det kaffe som saknas! :)

  • trossan

    Hejochhå- vad säger sin kompis? Hon måste ju vara beredd att ändra bordsplacering i sista Sek om du föder samma dag men har tänkt komma etc..?

  • trossan

    Xericax och sowe81-
    Förstår precis hur ni känner och haft samma ångest själv ang vikarie.
    Är faktiskt så nöjd nu med att de inte kommer ta in någon vikarie för mig!
    Mycket för att jag kommer tillbaka på halvtid redan efter ett halvår.
    Så de ska försöka klara sig utan mig/ lägga ut det på flera i organisationen, och sedan vänta med stora projekt tills jag är tillbaka.
    Så skönt! Förhoppningsvis kommer de sakna mig medans jag är borta! :)

  • trossan

    100 dagar kvar!!
    Nu börjar nedräkningen! Sen får vi se hur
    Många dagar man går över tiden :) räknar kallt med typ 2 veckor!

    Har gått upp 8 kg sen start och är nu i 25+5.
    startvikt 65, nu 73kg. (175 cm)
    Glad att inget hade hänt mellan de sista två kontrollerna utan att jag låg still på 73 när jag var hos bm och vägde mig igår iallafall.
    Hoppas hoppas gå upp Max till 80.

Svar på tråden Augustibebis 2012