• fru Elle

    Augustibebis 2012

    De sista veckorna har gått fort tycker jag. Även om jag har haft en del krämpor denna graviditet, smärtsamma sammandragningar, foglossning och åderbrock (både på ena benet och på ett mindre trevligt ställe). Så försöker jag verkligen njuta av denna graviditet. Det är vårt tredje barn och det finns inte på kartan att vi skulle skaffa ett barn till. Min man var väldigt nöjd med två barn och nu när vi valde att skaffa en trea så känner vi oss båda två ganska nöjda med det. Men vem vet om några år kanske längtan efter ett till dyker upp, men det känns inte så nu.

    Stövelkatten; Man tycker ju att förskolan borde veta vad som gäller och inte bråka så när ni har rätt. Så trist att behöva lägga så mycket energi på att tjafsa om så självklara saker. Hoppas det kan lösas smidigt nu så ni slipper bråka mer. 


    Molly 2008, Harry 2010 och BF 13/8 2012
  • fru Elle
    natlup skrev 2012-06-07 11:49:17 följande:
    Igår började jag läsa en artikel om en mamma som förlora sitt barn i 9månaden. Dock fick jag inte läsa klart den för pojkvännen. Han tyckte inte jag skulle skrämma upp mig själv..

    Men hann läsa att hon sov på höger sida sista natten innan barnet dog. Så nu är jag jätte nojjig. Kan det verkligen vara en orsak till att barnet dör eller är det bara en slump?

    Finns det några täcken på om barnet slutar andas i magen?
    Känner två som har förlorat sina barn i slutet på graviditeten, där barnet har dött i magen. Den ena hade gått över tiden och orsaken var där att moderkakan hade börjat lägga av. En annan tjej hade bara gått över tiden någon dag och där vet de inte riktigt vad det berodde på, men där hade ej moderkakan börjat lägga av. Sen känner jag en annan mamma som också gick över tiden och moderkakan hade börjat lägga av men det upptäckte de i tid på en överburenhetskontroll och det blev ett akut kejsarsnitt.

    Är en av anledningarna till varför jag inte vill gå över tiden, nu har jag inte gjort det. Mina tidigare förlossningar har startat spontant i vecka 39+2 och 39+5 och denna gången har jag tid för bedömning för igångsättning i vecka 38+3.

    Är verkligen jättehemskt när något så tragiskt sker men jag försöker att inte oroa mig så mycket. Men oron finns ändå där då jag känner de som har drabbats av just detta. Men tecken kan vara att att man märker av minskade fosterrörelser. Om moderkakan är på väg att sluta fungera kan vissa få en blödning. När det har varit väldigt lugnt i magen så har jag sett till att få en spark för att kolla att allt är ok. Den mamman där barnet dog i magen nu sist kände bara en oro och fick inga sparkar som respons. Så om man märker av minskade fosterrörelser och känner en oro tycker jag att man ska åka in. Bättre att man åker in i onödan än att man inte gör det.

    Att man inte ska sova på höger sida har jag med hört och jag tycker att det känns bekvämast att ligga på vänster sida. Vet inte om jag i bakhuvudet har att man helst ska ligga på vänster eller om det finns någon sanning i det.

     
    Molly 2008, Harry 2010 och BF 13/8 2012
  • fru Elle

    Ni som har drabbats av åderbråck i blygläpparna, har ni något knep som minskar dessa problem? Vila och sitta med benen högt är det jag har fått tips om. Sen läste jag att man kunde lägga bindor i frysen och ha för att lindra, men har inte vågat testa detta än. Har någon gjort det?

    Vad många har haft en tråkigt dag , hoppas att  det blir en bättre dag imorgon.

    Beställde precis ett par http://www.swedishhasbeens.com/peep-toe-high-p-10.html 
    Har funnits på önskelistan länge men har aldrig prioriterat att köpa swedish hasbeens, tycker mest jag handlar till barnen. Men ibland så får man prioritera sig själv med och känner mig nöjd och ser fram emot att få hem dessa.


    Molly 2008, Harry 2010 och BF 13/8 2012
  • fru Elle
    Challelotten skrev 2012-06-07 16:40:27 följande:
    Det finns så mycket man ska akta sig för när man är gravid och jag tror inte att bara för att råkade sova på höger sida att bebisen skulle dö. Måste finnas nått mer som har osakat det. Då är det nog mer risk att moderkakan slutar fungera eller lossnar. Sen kan man inte välja hur man sover när man väl sover. Min bm har inte sagt något om detta heller så. Jag försöker lita på min magkänsla :0)

    Man känner mer lättnad nu att vara gravid och ska föda än när man såg på bm på est end avsnittet. Hade inte velat vara gravid på den tiden.
    Nej det går inte att oroa sig för allt, skulle man ju bli knäpp. Det där om höger sida har jag inte hört talas om de tidigare graviditeterna. Det känns ju lite tryggare att föda barn nu jämfört med tiden som serien utspelar sig i. 
    Molly 2008, Harry 2010 och BF 13/8 2012
  • fru Elle

    NiniMe förstår att det känns jobbigt, speciellt om du denna gång äter helt annorlunda från tidigare graviditeter. Alla går vi upp olika, en del verkar kunna äta allt utan att det märks det minsta (jag tillhör tyvärr ej dessa personer). Vissa går upp mycket trots att de inte äter så mycket onyttigt och onödigt. Sen samlar en del på sig mycket vätska, är kanske det du har gjort. Men då brukar det försvinna efter förlossningen.

    Åt själv LCHF i höstas och gick ner mina sista gravkilon plus 5-6 kg till. Har inte ätit enligt LCHF sen jag blev gravid. Men kommer börja med det sen för jag mådde bra och kilona bara försvann.

  • fru Elle

    Första barnet gick slemproppen några dagar innan förlossningen startade. Andra gången ca 1 h och en kvart innan sonen föddes i samband med att jag hade börjat få värkar.

    Men vet flera där slemproppen har gått i omgångar långt innan förlossningen startat. Sen så kan den återbildas som några redan har skrivit.

  • fru Elle

    Jag började få smärtsamma sammandragningar tidigt denna graviditet, blev sjukskriven för det redan i vecka 19. Blev då sjukskriven för smärtsamma prematura sammandragningar med risk för förtidsbörd. Sen står det koder och saker på intyget som inte säger mig ett dugg. Blev sjukskriven till en början på 50%. Sen lite senare så fick jag även problem med foglossning, ville försöka att fortsätta jobba 50 men till slut gick det inte och sen några veckor är jag sjukskriven på 100.

    Finns ju alltid en viss oro att FK inte godkänner, man läser ju om en del som blir nekade. Men jag har aldrig haft problem med det och faktiskt blivit förvånad över hur snabbt allting blivit klart. Men jag har lämnat in läkarintyg både till arbetsgivare och till FK. Sen så snabbt man kunde ansöka om sjukpenning, efter de första 14 dagarna har jag fyllt i på FKs hemsida och noga beskrivit mina besvär och hur det påverkar min arbetsförmåga.

  • fru Elle

    Har varit några nätter nu när barnen har vaknat och kommit in till oss. Båda ska ligga nära mig, sonen ska helst ligga med sin panna mot min panna. Har honom i mitten på sängen och jag sover bekvämast om jag ligger på vänster sida. Men då har jag ryggen mot honom. När han vaknar så slänger han sig på mig och ibland klättrar han över för att lägga sig panna mot panna. En natt så sov jag lite dåligt för att bebisen hade sparkat runt ordentligt i magen och borrat sig ner så det ilade vid blygbenet. Vaknade av att min man sa Harry sparka inte, var yrvaken och fattade inte vad han menade. Men tydligen så låg sonen och sparkade på mig, men var nog för trött för att märka det.

    Köpte ett par kompressionsstödstrumpor i stayup-modell, verkligen trist att behöva köpa sådana fula strumpor och billiga var de inte heller. Men de verkar hjälpa mot mina åderbråck, tycker de är mindre och det varma ganska stora blåmärket jag har haft på låret där jag även har fått åderbråck har minskat. Nu de här dagarna jag har haft dem på mig så har jag inte märkt av åderbråcken mellan benen. Så de fula strumporna verkar vara värda sina pengar.

    Kollade i bildtråden, många fina magar. Har inte tagit en enda magbild än. 


    Molly 2008, Harry 2010 och BF 13/8 2012
  • fru Elle

    Tjockisbullen, låter hemskt att ha det så varmt. Jobbigt att inte kunna ha öppet fönstret.

    Babynest har jag inte haft innan heller och kommer inte köpa ett denna gången heller. Våra barn har sovit i spjälsängen och i början har vi skärmat av ena kanten med en stor kudde så barnet har legat på ena kortsidan. För att få det mer ombonat.

    Vi har haft ett separat regnskydd till liggdelen men vi har fått det till när vi köpte liggdelen.

    Kände ju igår att bebisen borrade sig ner och har varit uppe och kissat tre gånger inatt. Så nu kommer det säkert bli lite fler toabesök framöver.

  • fru Elle

    Vi bor centralt i Göteborg och jag har använt regnskyddet till vagnen. Men har kanske med att göra att jag bor där jag bor , sen brukar jag för det mesta gå med vagnen. Sällan jag kör bil eller åker kollektivt.


    Molly 2008, Harry 2010 och BF 13/8 2012
Svar på tråden Augustibebis 2012