• KatjaKaj

    Pepparkaksgubben är rasistisk!

    Ja kort och gott en skola har förbjudit barnen att vara pepparkaksgubbar i luciatåget då det kan vara stötande. Vad tycker ni, är det rasistiskt att klä ut sig till pepparkaksfigur och sjunga pepparkakslåten? Personligen tycker jag man kan skippa luciatåget helt i skolor. na.se/nyheter/laxa/1.1909703-pepparkaksgubbar-forbjuds-i-luciataget

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-12-09 00:00
    Inte rasistisk utan stötande, felformulerat av mig!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-12-09 11:44
    www.expressen.se/nyheter/missforstand-om-pepparkaksgubbe/

    Skolan har nu gått ut med att det hela var ett missförstånd, och att pojken självklart får vara pepparkaksgubbe.

  • Svar på tråden Pepparkaksgubben är rasistisk!
  • Anonym

    Dessutom borde man inte uppmuntra barn att ha levande ljus i håret. 

  • SoStylish
    Anonym (Gröt-Bögen) skrev 2012-12-09 00:39:52 följande:
    Om det har med allergi att göra så borde tomtenissarna i tåget förbjudas. De äter ju gröt och det brukar finnas en  mandel i gröten. Då kan någon av dem ev. ha spår av mandel på sig som kan utlösa ett allergianfall hos någon allergiker.

    Kanske vi kan förbjuda  lucia och tärnor för någon vit kan ju tolka det som tåget hånar dem.
    Eller så kan deras vita klänningar upplevas som för ljusa och smärtsamt störande om man lider av snöblindhet.
    Och "Staffan Stalledräng" måste förbjudas för där pratas det om "fålar" aka hästar och de finns ju inte. Och OM det mot all förmodan skulle finnas så uppmuntrar visan ju barnen till att vattna hästarna och det fryser ju till is nu på vintern och då fryser hästarna ihjäl.
  • Psychopath

    Jag tycker väl lucia är mer stötande då eftersom det röda bandet runt midjan, representerar blod där hon blev huggen med svärd. Fint att låta barn vara del av såna "traditioner".

  • Mandel

    Jag finner detta tragiskt då det får helt motsatt effekt mot vad tanken är ifrån början.
    Man vill inte verka störande...
    Istället för att låta en gammal svensk tradition som både barn och vuxna tycker om, vara som den varit de senaste årtiondena så ska man in och ändra på det ifall någon kanske eventuellt skulle finna detta störande. Vaddå störande?
    Är det inte mer störande att någon annan fattar ett beslut som väldigt få ens verkar dela?
    I dag när självkänsla är ett så viktigt ledord, där man ska jobba stenhårt för att lära sig att älska sig själv och att man duger som man är. Där man ska lära sig att inte bry sig om vad man TROR att andra tycker och tänker om en som person, varför kan man då godta att någon annan kör över en totalt i en fråga som man inte ens har blivit tillfrågad om utan dessa beslutsfattare TROR att jag eller någon annan skulle finna detta stötande...

    Sådant här spär bara på fientligheterna mer istället för att motverka dem. Jag börjar numera fundera på vad dessa människor som hittar på dessa konstigheter egentligen har för dold agenda bakom sitt agerande. I mina ögon verkar det mer som att de vill främja fientlighet mot att stävja det.
    Är så trött på alla rikspuckon som istället för att ta tag i grundproblemen försöker med någon löjlig rörelse med dammvippan för att försöka få bort det obehagliga smolket i bägaren!


    Den vise talar om vad han ser, dåren om vad han hört.
  • Delia

    Cookiesandcream: Det var precis det jag gjorde, men du kanske har lite problem med läsförståelsen?

    Jag ser ingen mening i att diskutera vad EN lärare väljer att göra. Det är uppenbart att ingen håller med hen. Det enda som händer i en sån här tråd är att människor kommer in och är alldeles fantastiskt kränkta av olika saker.

  • Smilly

    Så fruktansvärt löjligt och tramsigt.. Ibland skäms jag över vårt land.

  • Skogshallon

    Jag förstår inte varför skolan väljer att gå emot läroplanen? Enligt läroplanen ska den svenska traditionen belysas, och varför då skapa ett problem som egentligen inte finns?

    Är det någon här inne, som faktiskt känner sig kränkt av att ett par barn i varje luciatåg väljer att klä sig i pepparkaksdräkt?

    Vad är det som framkallar kränkningen? Bakverket i sig? De söta små barnen i sina dräkter? Bakverkets färg? Dräktens färg? Färgen brun överhuvudtaget?

    Jag hade haft förståelse om pepparkaksdräkten var någon sorts nidbild, men nu syftar det som sagt på ett bakverket, en pepparkaka. Som råkar vara brun.

    Snälla, ni som är kränkta över det här. Förklara för mig! Jag förstår inte.

  • Anonym (Galet!)

    Alltså snartförsvinner väl allt! ALLT kan man få störtade på nått sätt, bara vinkla de rejält! Förstår verkligen inte hur pepparkaksgrubbar kan vara stötande? Degen är ju FFS brun! Alltså blir de bruna kakor! Snart slutas väl de serveras gris i skolorna också! Och choklad tomtar slutas säljas och för all del choklad överlag! Allt som är brunt ska väck! Men då blir även de störtade så då får vi Tabort allt vitt! Och efter de allt gult! Och även rött! Får ju inte verka stötande för kineser eller indianer!!!!

  • Delia

    Skogshallon: Det finns ingen här som tycker att det är kränkande så det blir nog svårt att få några svar.

Svar på tråden Pepparkaksgubben är rasistisk!