MagadalenzaZ: Hoppas allt gick bra med bärgningen igår och att ni fick vila och bara ta det lugnt när ni kom till hotellet :)
Min pappa bor i Norrland och jag bor i söder sedan 8 år tillbaka så vi ses kanske högst två gånger om året. Det är vid jul och på sommaren och julen firar vi som vanligt. Pappas sambo är duktig på laga mat och ordna det fint hemma. På det sätter är vi glada att han har henne, men visst hatar vi båda att han försörjer henne då hon har en egen inkomst.
Men visst är det svårt! Man blir aldrig vuxen då det gäller ens föräldrar och jag stod mamma närmast. Får fortf. gråtanfall då jag kan gråta i över en timma att hon är död och att hon inte är med och får dela min graviditet med mig, sitt första barnbarn.
Mina föräldrar kunde inte få biologiska barn tillsammans (pappa har en dotter sedan ett tidigare äktenskap som dock han har noll kontakt med), medan jag och min lillasyster är båda adopterade från Korea.
Mycket av min sorg handlar om att jag och mamma pratade så mycket om den dagen jag blev gravid (om jag kunde), och hur mamma skulle dela den graviditeten med mig då hon själv aldrig fått uppleva det. Hon älskade mig och min syster mest av allt och hon var så tacksamma att efter alla år med försöka bli gravid, och sedan en lång adoptionsprocess äntligen få oss.
Vi pratade dock nästan aldrig om orsaken till varför hon inte kunde bli gravid, för den sorgen var hennes egen privat del att få sörja.
Du skall inte ha minsta dåligt samvete över att du hjälpt din pappa, stressat och varit jätte ledsen. Din lilla flicka i magen vet om orsaken och att du sörjer din mor, din godtrogna pappa som inte förstår hur han utnyttjas av en hemsk människa. Jag tror att din flicka sparkat extra mycket för visa att hon förstår dig, din sorg och att hon sörjer med dig.
Jag förstår precis hur jobbigt det är för dig med din situation med din pappa och denna vidriga människa, men tyvärr så är det bara försöka acceptera läget. Det kan faktiskt bli bättre för ingen vet vad som händer i framtiden. Tills dess så koncentrera dig på dig själv, din sambo och erat barn. På alla som älskar er och som finns där för er, för dem är eran familj.
Det är rent ut sagt skit och skall absolut Inte vara så här, men din kloka sambo har rätt att ni får skapa "erat eget" :)
Vår nyår blir inte så festlig som din, utan vi skall bara vara vi själva hemma, men lyxa till det och göra trerätters. Ha det jätte mysigt i sthlm och även Tallinresan!
Stor kram!