Dame2017 skrev 2017-12-20 14:31:19 följande:
Nä, du påstår att folk ska borra i skallar, flytta till höger och vänster, gärna med en duk under röven, du ska intubera och sätta nackkrage. Det är INTE BASAL första hjälpen!
Du har enligt lag skydlighet att varna och kalla på hjälp om du ser en olycka! OK? så du bryter mot svensk lag om du inte stannar vid en olycka där ingen annan stannat! OK?
Vadå ofta finns? Du ska hjälpa folk andas, annars dör dom garanterat, du ska stoppa en stor blödning, du ska flytta dom från omedelbar akut fara. Thats it!!!! VAD ÄR DITT PROBLEM?????
Vad menas med duk under röven?
Du kan t.ex. forma en boja med sängkläder för att "dra ut" en person. "centristisk medtod" OK?
Att sätta på en Stiffneck kan behövas för att minska skadan på nacken. OK?
Så vad jag har förstått så är det ok/krav att sätta på den för första hjälpare om man inte kan vänta på ambulansen (om t.ex. en bil brinner). Den undviker ju att huvudet faller "framåt" vilket det ju kan hända i vissa fall.
Har du satt på den fel så har den ingen nytta.
Huvudregel: inte flytta, röra nacken och göra som i videon. Har du en Stiffneck på plats kan man utgå ifrån att du har tränat att använda den. OK?
För att stoppa en stor blödning kan det krävas olika metoder. Du måste skära upp kläder.
Är det rekommenderat att strypa i Sverige? Ska man köra tryckförband? OBS strypningar (med bölte eller "knyta ihop en duk") kan medföra problem som i vissa fall kan leda till ambutation (se Lanzinger!!)