Ewald01 skrev 2017-12-20 18:52:02 följande:
Vi har diskuterat det med nackkragen i en viss situation som du känner till.
Det finns ingen blödning! Och vi diskuterar inte situationen som visas i videon utan hur göra OM förflyttning behövs!
Visst ska man immobilisera hela kroppen, men en spineboard har man ju inte.
En nackkrage kan transporteras mycket platssparande i en bil och kostar kring 100 kr.
Stifneck skyddar emot:
nervus-phrenicus-Pares
att dens axis går in i medulla oblongata
(min översättning)
Den kan man sätta på när "hon klagar på ont i ryggen" (förklaring för lekmän).
Så blev förklaringen (till när "DU" ska/kan sätta på den).
Sen även vid extremitettraum osv. ... men tror han ville inte att jag sätter på det när hon är medvetslös.
Så vad är problemet?
En nackkrage utan immobilisation är bättre än ingenting alls vad jag förstår.
Så varför blir du arg? Så uppför sig ingen expert!
Varför inte skydda nacken om man kan göra det på ett så enkelt sätt? Varför inte ta chansen att minska ryggskador med 30 %?
Sen verkar du vara samma person som modsey

. För att ditt smeknamn var inte med i den första tråden vi hade

.
JAG TITTAR INTE PÅ VIDEOFILMER UPPLADDADE PÅ YOUTUBE, när ska du lära dig det? Det enda jag gör är att anmäla dom!
Jo, det finns blödningar, som du tänker stoppa genom att lägga på fler och fler tryckförband om de inte stoppar. Det är blödningar som kan stoppas med hjälp av avsnörande förband (om de sitter på en extremitet). Du snackar risk att förlora betnet, jag snackar risk att patienten dör! Vad väljer du?
Men du, nackkrage och vad det skyddar mot, det är en vetenskap som du inte drar igenom med några latinsa ord på FL. Det forskas och det sätts riktlinjer utifrån vilken typ av kinetik kroppen varit utsatt för. Det finns mängder med saker som kan gå sönder i nacken och neråt ryggen. Vad som ev gått sönder kan vi inte veta, förräns patienten åkt genom CT maskinen.
Har patienten ont i ryggen...ja då lär inte nackkragen hjälpa...eller hur tänkte du?
Jag blir förbannad för att folk som du går lösa på stan och riskerar att förstöra för mina patienter! När du vägrar lyssna, när du envetet hävdar saker som inte stämmer. Du har ju för fan hållt på i flera månader!
Du minskar inte ryggskador med 30% om du sätter på en nackkrage. Möjligen att kragen skyddar 30% av ryggraden, men då du aldrig vet exact var skadan sitter skall enpatient ALLTID helkroppsimmobiliseras. Och så länge den inte är det, så säkerställer en person att nacken ändå hålls stilla även om nackkrage är på.
Mao, en nackkrge som en ovan skall krångla på, ger större risk för skada (för den ovane sätter sig i falsk trygghet) än att hålla nacken manuellt och inte röra patienten öht.
Nej, Modsey är narkossköterka, hon intuberar! Jag är ambulanssköterska och jobbar i ambulans. 5 år har jag pluggat. och många fler har jag jobbat. Jag VET, tillskillnad mot dig, vad jag pratar om. Modsey har också koll på läget! Lyssnar på oss! gör som vi säger, det kan inte bli helt fel, även om du är inblandad.