Anonym (Också operatör) skrev 2018-01-02 18:28:39 följande:
Sakta i backarna så mycket information inkommer inte till oss och alla larm inkommer inte ens till oss direkt utan går via andra "callcenters"
Det som kommer in är koordinater, riktning bilen står i chassinr, modell, drivmedel, om larmet är utlöst automatiskt eller manuellt men inget om passagerare eller skadeläget.
Detta gäller dessutom bara om bilen är kopplad direkt till oss annars är det den infon vi får av det callcenter som bilen larmar via vi får gå på.
Det finns många anledningar till att en person inte svarar men ja vi får utgå från värsta men det ändrar inte våra larmplaner.
Sen har jag varit hemma från att ecall öppnades som en 112-tjänst (ecall har funnits länge innan men skötts på annat sätt) så jag kan inte svara på om vi har det på någon enstaka central (som t ex smslarm som går via två centraler endast) eller om alla centralen tar emot det.
Och nej den som larmar betalar inget, det är ju självklart den som är patient som står för patientavgifter som i Sverige är väldigt låg. Och nu var ju ditt exempel gällande just en patient så jag förstår inte varför du nu blandar in inringaren.
Hittills var det ju så att det var "privata tjänster" som erbjöds via biltillverkarna. Se t.ex. Opel Onstar. Så har jag uppfattat det.
www.opel.se/onstar/oversikt-fordelar.html
Då är det ju så att biltillverkarnas callcenter (som ju var i kontakt med sin kund) ringer 112 larm när det behövs. Förutom SOS tjänster erbjuder man också andra tjänster t.ex. navigationstjänster.
Vad jag har läst så ska man i framtiden även kunna veta hur många passagerare det är som färdas i bilen dvs. hur många sittplatser är belagda.
Det kommer väl att bli en del fellarm också. Så blev det även med dessa "automatiska brandvarnare" som direkt larmar till brandkåren.
Precis, den som larmar betalar ju inte.
Men om nu en person/ "patient" säger att den är okej så skulle jag inte larma i alla fall, även om t.ex. en bil har vältat. Det är ju så att personen/patienten sen måste stå för kostnaden.
Min tanke är ju att man inte gör personen/ patienten en bra tjänst om man larmar trots att den inte vill ha det. Sen blir kanske SOS larm eller andra inte glad heller.
Sen måste man ju alltid veta vad som har hänst innan man ringer in. Annars blir hela larmningen inte effektiv.