qti: Tack
Men de där är stickade, riktigt enkla! Jag följde ju ett mönster men ändrade lite.
Lägg upp 42 maskor på dubbla stickor och dra sen ur den ena. Sticka en rät maska, sen 4 aviga. Fortsätt tills det är 5 maskor kvar, sticka 4 aviga och en rät. Gör likadant varje varv tills du stickat 25 cm, maska då av. Sy ihop i kanten och lämna ett hål för tummen.
Kanten är virkat genom att göra en fastmaska, sedan 4 luftmaskor, hoppa över ca 1 cm, gör an fastmaska, sedan 4 luftmaskor och fortsätt likadant varvet runt. Fastmaskor och luftmaskor är nog det simplaste man kan göra när det gäller virkning
Jag gjorde en kant längst upp, en runt tumhålet och en längst ner, sen sydde jag på pärlor.
Nu har jag börjat med en sådan här nalle:
www.lionbrand.com/patterns/justGifts.html
Har bara gjort huvudet än så länge, men ska fortsätta ikväll. Det blir en till min dotter och så ska jag göra en med blått istället för rosa till min brorson i julklapp.
Jag tänkte faktiskt föreslå att du skulle ha silvertråd i sjalen innan jag läste att du redan funderat på det
I övrigt skulle jag nog göra den lite grå-silveraktig. Och så kanske några snygga silverörhängen till det